3 YAŞ BALE EĞİTİMİ

blog yazısı ekle !

3 YAŞ BALE EĞİTİMİ

Bale; dans, müzik ve dekor sanatlarının birleştirilerek kullanıldığı bir tiyatro gösterisidir. Balenin kendine has figürleri ve adım atışları vardır. Uzun yıllar süren, disiplinli ve özverili bir eğitimin ardından öğrenilen bale, bir gösteri sanatı olarak çoğunlukla müzik eşliğinde, dekor ve sahne giysileriyle sunulan, son derece titiz bir danstır.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları

Balenin temeli, İtalya'da Mim sanatçılarının Ortaçağ ve Rönesans tiyatro gösterilerinde ve geleneksel halk gösterilerindeki dans adımlarına dayanır. Sonraki zamanlarda 4. Henry, bale sanatının yaygınlaşmasını desteklemiş ve bale Avrupa'ya, 17. yüzyılın sonlarında da Danimarka ve İsveç'e kadar yayılmıştır. 18. yüzyılın ilk yarısında operadan ayrılan bale, özgür bir sanat haline gelmiştir. Bu şekilde Ankaral'ya kadar ulaşıp daha sonra tüm ülkemize yayılmıştır. Bu konuda George Noverre'nin katkıları büyüktür.

Sağlık, esneklik ve düzenli bir yaşam için yapılacak en uygun danslardan olan baleye günümüzde en çok çocuklar ilgi göstermektedir. Olması gereken de erken yaşlarda bu dans türüne başlamaktır zaten. Çünkü fiziki yapı ve zihinsel farkındalığın en uygun olduğu zamanları içeren çocukluk döneminde hem figürler kolay algılanacak hem de hareketlerin gerçekleştirilmesi daha rahat olacaktır. Çocuklar için açılan bale kursları farklı kriterler belirlese de genel olarak; Baleye başlama yaşı 3 ile 11 arasındadır. Kız ve erkek öğrencilere göre değişmez.

Kurslarda 3 – 4 yaş ve 4 – 6 yaş arası hazırlık dersleri verilebilir. Vücut gelişimini tamamlamadan baleye başlamak önemlidir. Çeşitli dans kurslarında, okullarında ve merkezlerde öğrenilebilecek olan balenin anatomi ve pedagoji bilgisi olan eğitmenlerce öğretilmesi önemlidir. Gelişme çağı içinde olan kız ve erkek çocukların fiziksel, ruhsal ve metabolik gelişmelerini yakından ilgilendiren dans için en uygun ortam ve koşulları sağlamak gerekir. Eğer çocuğunuzun dansa ilgisini keşfederseniz herhangi bir kursa gidip bilgi alabilirsiniz. Çocuklar için bale dersi veren dans okulları da ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Eğitim grupları yaşa göre oluşturulurken ders içerikleri de eğitmenlerin bilgisine göre şekillenebilir.

3 Yaş bale eğitiminin faydaları; Bale eğitimleri klasik müzik eşliğinde yapılır. Bu durum çocuğun, müzik kulağının gelişmesine olanak sağlar. Bu sayede çocuk, müziğe nasıl eşlik etmesi gerektiğini öğrenir.Bale, büyük bir disiplin gerektirir. Bu koşulla birlikte bale eğitimi alan çocuk, öğrendiği disiplini hayatının her alanında uygulamaya başlar.