ANKARA BALE KURSLARI

blog yazısı ekle !

ANKARA BALE KURSLARI

Bale, dans ve müzik eşliğinde belli figürlere dayalı olarak adım atışları ile yapılan dans türüdür. Ankara bale, çocuklarının bale öğrenmesini isteyen Ankara halkını çocuklarını baleye mutlaka küçük yaşta başlatmaları gerektiği konusunda uyarmaktadır. Bu yapılmadığı takdirde balede bulunan bazı figürlere insan vücudu uyum sağlamayabilir.

Ankara'daki tüm Bale Kursları için tıklayınız
Ankara Bale KurslarıBalenin ilk ortaya çıktığı dönem Rönesans dönemine rastlar. Rönesans dönemin insanların gelenekselleşmiş olan halk gösterilerinde kullanılan dans adımlarından ilhamını alır. Bale kelimesi İtalyanca balo veya balletto kelimesinden türemiştir. Bu dönemden sonra bale zamanla kendini diğer dans türlerinden soyutlayarak özgün bir dans haline gelmiştir. Dünyada nam salmış bale eserleri ise Fındıkkıran, Kuğu Gölü ve Uyuyan Güzeldir.

Bale yaparken kullanılan ayakkabıya point denir. Bu ayakkabı, ayakların parmak ucunda durmasına yönelik özel tasarlanmıştır. Bale ayakkabısı kullanılmadan normal ayakkabı ile bale yapılmasının sakatlanma açısından riski büyüktür. Bale elbiseleri ise mayo, tütü, tayttır. Bale müzik ile beraber yapılan bir dans türü olduğu için müzikle dansın uyumlu olmasına çok özen gösterilmelidir. Bale severlere baleyi nasıl tanımladıkları sorulduğu zaman yüzde doksanı balenin tiyatro ile eş değer olduğu cevabını vermişlerdir.

Baleye başlamadan önce esneme adı verilen ısınma hareketlerinin yapılması gereklidir. Aksi takdirde dans esnasında istenmeyen sakatlanmalar yaşanabilir. Bale genellikle kız çocukları tarafından tercih edilir. Çünkü bale, kız çocuklarının vücutlarının daha narin olmasını ve hareketlerinin daha zarif olmasını sağlar.

Bale eğitimi insan vücudunun hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlayarak daha sağlıklı bir yaşam sağlar. İnsanlar bale yapmaya 4–11 yaşları arasında bale eğitimi almaya başladığı zaman o insanın davranışları toplumda hayranlık uyandırır. Çünkü bale eğitimi alan insanlar, hareketlerine ayrı bir incelik ve asalet katar. İnsanların bale eğitimi aldığı sırada kazandığı disiplinli davranışlar iç disiplinin yüksek olmasını sağladığı gibi bütün hayatını da etki altına alır. İnsanların kendilerine karşı güveninin artmasında, üzerine aldığı sorumlulukları yerine getirmesinde ve yeni sorumluluklar almasında, insanların sosyalleşmesinde bale eğitiminin çok büyük etkisi vardır. Ankara bale merkezleri ülkemizde bale eğitiminde oldukça ilerlemiş kurumlardır.