ANKARA BALE KURSU

blog yazısı ekle !

ANKARA BALE KURSU

Bale, müzik eşliğinde belli figürlere bağlı kalarak yapılan bir dans türüdür. Bale, ilk olarak İtalya'da ve Aydınlanma döneminde ortaya çıkmıştır. Temelini mim sanatından alan balenin oluşumunda aynı zamanda tiyatro ve dans gösterilerindeki adımlar da etkili olmuştur. Bale, narin ve esnek bir danstır. İlkçağdan başlayarak insanın doğa ve kendi topluluğu karşısında kendisini dansla ifade etmeye başvurması, balenin gelişimine ayrıca katkıda bulunmuştur. İlkel insanların sevgi, mutluluk, hüzün, korku, öfke ve benzeri olumlu ya da olumsuz duygularını dışavurmaları dans aracılığıyla ve ritüellerle gerçekleşir. Kültür geliştikçe bu ifade formları da değişmiştir. Halkın geleneklerini ve inançlarını betimleyen danslar, elit sınıfların katıldığı ve izlediği eğlence dansları ve dansçıların profesyonel olarak sergilediği gösteri dansları ortaya çıkmıştır. Bale de bu danslardan birisidir.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları

Balenin Avrupa'daki gelişimi aristokrasinin bu dansa ilgi duyması, onu izlemekten keyif alması ve baleyi desteklemesiyle mümkün olmuştur. İtalya'dan Fransa'ya daha sonra da Rusya'ya kadar yayılan bale, önce sadece saraylarda ve soylular için sergilenen performanslardan oluşuyordu. Ancak daha sonra özel sahneler ve tiyatroların yaygınlaşmasıyla bale de yavaş yavaş dünyaya açıldı. Günümüzde ise en çok bilinen bale eserleri, Kuğu Gölü Balesi ve Fındıkkıran'dır.

Balenin Türkiye'de tanınması ise Cumhuriyet devriminin ardından Batı müziği ve danslarına yönelik geliştirilen teşvik programları sayesinde olmuştur.

Klasik balenin tekniği, sahnede icare edilen diğer dans türlerinden farklılık gösterir. Bale, esnek vücudu ve baleye uyumlu kas yapılarını gerektirdiği için bale tekniğinin erken yaşlarda öğrenilmesi tavsiye edilir. Çocuğunuzun fiziksel gelişimi, bale ile birlikte muhteşem bir seviyeye ulaşacak, çocuğunuz esnek, dayanıklı bir kas sisteminin yanı sıra ömür boyu devam ettirebileceği bir hobiye kavuşacaktır. Hatta, profesyonel bir balerin ya balet olma şansı da bulunmaktadır. İngiltere'deki Kraliyet Akademisi, her yıl dünyanın her yerinden yetenekli bale öğrencilerine burslu eğitim olanağı sağlamaktadır.

Çocukların yanı sıra yetişkinler için bale kursları da bulunur. Ancak yetişkinliklerin kas sistemi ve vücut potansiyelleri çocuklara kıyasla daha oturmuş olduğundan, yetişkinlerin bale öğrenimi yaratıcı dans üzerine gerçekleşmektedir. Ankara'da yetişkinler için bale kursları, yetişkinlere baleyi sevdirmeye, duruş bozukluklarını gidermeye, vücudu belli başlı bir hareket disiplinine alıştırmaya yönelik programlar izlemektedir. Fiziksel kondisyonunuz için bale, gerçekten de işe yarayan bir yöntemdir. Üstelik keyiflidir de.

Ankara'da birçok bale kursu bulunmaktadır. Batılı anlamda kültür ve sanatın ilk kalesi olan Ankara'da bale öğrenmek için bir dans kursu arayışındaysanız, sitemiz size bu konuda yeterli danışmanlığı sunacaktır. Ankara'daki bale kurslarının ayrıntılı ve uzun bir listesini sunan sitemizi kullanarak, dilediğiniz dans kursuyla iletişime geçip bale öğrenirken nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda araştırma yapabilirsiniz. Uzman bale eğitmenlerine sitemizin iletişim bölümünden ulaşarak dilediğiniz bilgiyi kolaylıkla edinebilirsiniz.