ANKARA BALE KURSU

blog yazısı ekle !

ANKARA BALE KURSU

Bale, müzik ve tiyatral performansın ahenginden doğan 4. sanatın parmak ucunda yükselen değeri. Rönesans ile İtalya topraklarında hayat bulan, ardından Fransa' ya bulaşan estetik sanat akımı, 18. yüzyıl ile beraber Rusya' da da ses getirmeye başlamıştır. Meraklısına izlerken büyüleme garantisi veren eşsiz bir gösteri sanatı bale. Klasik bale nesilden nesile sürdürülürken; günümüz müziği ve çağımızın modern sanat anlayışı ile uyumlu lirik unsurlar taşıyan modern bale de tüm ihtişamı ile hayatımıza dahil oldu. Elbette bale klasik ve modern tarzları ile sınırlı değil, Rus balesi de pek çok akademisyen tarafından klasik tarzdan ayrıştırılarak kendi ekolü bazında değerlendiriliyor.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Ülkemizin bale ile tanışması İtalya, Fransa ya da Rusya kadar eski olmasa da; özellikle Ankara' nın sahne sanatlarındaki tartışma götürmez başarısı bale kurslarında da dikkatleri üzerine topluyor.

Baleye neden küçük yaşta başlanmalı?

Bale, vücudun esnek dönemlerinde başlanması dolayısıyla küçük yaşta öğrenilmesi gereken bir dans türü. 4-6 yaş aralığındaki çocukların uzman eğitmen kadrosu ile düzenli çalışmaları durumunda uluslararası standartlara uygun, baletik vücut hatlarına sahip olmalı mümkün oluyor. 7 yaş ve üzeri çocukların bale okulu kayıtları için vücut yapısının uygunluğu ve bale geçmişi dikkate alınıyor.

Baletik hatlar neden önemli?

Bale, yoğun esneklik gerektiren ve bacak kaslarının kuvvetli olması halinde sürdürülebilen bir dans; bu sebeple profesyonel bale eğitimi küçük yaşlarda başlıyor. Bale geçmişi olmayan yetişkin bireyler baletik hatlar ve uygun kas yapısına sahip olmadıkları için çalışmaları ve ilgileri yalnızca figür öğrenmekten ibaret olabiliyor. Bu özel dansın adımlarını atmak, figürlerine hayat vermek alt yapısı olmayan yetişkin bireyler için mümkün olmuyor. Aksi halde bale deneyimi kas yapısının zarar görmesi ve tatsız sakatlıklarla sonuçlanarak hayal kırıklığına dönüşebilir. Ankara bale kursları katılımcıların sağlığını dikkate alıyor ve bale alt yapısı olan bireyler ya da bale ile büyüyecek çocuklar ile çalışmalarını sürdürüyor.

Aşağıda yer alan video Vaganova Metodu ile yapılan bir performansa ait. Tür bazında Rus balesi olarak nitelendiriliyor. 4.seviye öğrencilerinin büyüleyici sınav performansını içeriyor.


Aşağıdaki video modern balenin özgün adımlarını yansıtıyor.Her iki videoda farklı bale türleri ve dansçıları izledik. Her iki tür de estetik dersi verir nitelikteydi. Siz de çocuklarınızı bu büyüleyici sanatla buluşturabilirsiniz. Ankara Bale Okulları geleceğin dansçılarını yetiştirmeye devam ediyor. Biri neden sizin çocuğunuz olmasın!