ANKARA BALE OKULU

blog yazısı ekle !

ANKARA BALE OKULU

Sağlıklı, kaslı ve formda bir bedene sahip olmak isteyenler için keyifli bir aktivite dans. Üstelik yalnızca aktivite olarak değerlendirmek bu ritmik sanat dalına haksızlık etmek olur. İnsanoğlunun müziği bulmasının hemen ardından dans hayatlarımıza sızmış. Dans etmeyi bilmediğini iddia edenlerin bile ruhuna dokunan ya da kan akışını hızlandıran bir müzik vardır şüphesiz ki… Müzik bir şekilde bedene sirayet eder.

Birden kendinizi sallanırken, ritim tutarken ya da çeşitli figürler yaparken bulursunuz. Dansın karşı konulamazlığı ile karşı karşıyasınız demektir. Teknik dans öğrenmek isteyen yetişkinlerin bir süre sonra tüm dans kategorilerinden sıyrılıp bale üzerine araştırmalar yaptığı kanıtlanmış durumda. Ah keşke çocukken başlasaydım ile başlayan pişmanlık sözleri ard arda gelir… O adımlar, o estetik duruş, bireysel ya da toplu performans gösterileri ayırmaksızın balenin büyülü dünyasında bir kayboluş hali. Aşağıdaki videoda bugünün minik dansçıları, geleceğin yetenekli balerinlerini izleyeceksiniz.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Bale, dansa ilgi duyan yetişkinler için izlemesi en keyifli sahne sanatıdır. Pek çok kız çocuğunun da hayallerini süslediğini hatırlatmak isteriz. Mini mini rengarenk mayolara iliştirilmiş tüller, nam-ı diğer tütü sevdası, ayakları rahatlıkla esnetebilmeleri için üretilen pisi pisi ayakkabılar ve tabi ki bale topuzu. Estetik zengini bale sanatının başlangıç evresinde kullanılan kostümlerin isimleri bile çocuğunuzun ilgisini çekecek kadar sempatik. Belki çocukluğunuzda bale öğrenme, bale kursuna gitme fırsatınız olmadı, belki yetişkinlik çağınızda tanıştığınız bir sanat, yine de geç kalmış değilsiniz.

Keşke ile başlayan cümlelerinize konu olan sanata çocuğunuzu yönlendirebilirsiniz. Böylece bebeklik evresinden çıkıp, çocukluk anıları biriktirme döneminde hem beden sağlığını koruyabilir hem de yepyeni bir sosyal çevre edinmesini sağlayabilirsiniz. Evinizin tatlı miniği yeri gelecek bale okulu arkadaşları ile yeri gelecek tek başına performans sergileyecek. Siz ise evinizin baş dansçısı ve resitalin yıldızını keyifle alkışlıyor olacaksınız. Bale kursu, çocuğunuza esnek ve sağlıklı bir beden gelişimi vaad ettiği gibi sanat görüşü, hayat algısı, ritim duygusu, sunum yeteneği, sosyal ilişki kurma ve hatta dünyayı, insanları sevmeyi öğretecek.

Ankara ikametli bale severler, yılsonu Ankara Bale Okulu resitallerini takip edebilir, keşfedilmeyi bekleyen minik dansçınızın kaydını yaptırabilir, çocuğunuzun izleyici kalmasını engelleyebilirsiniz. Sahnede performans sergileyen tütülü miniğin velisi olarak onunla gurur duyabilirsiniz. Ankara bale okulları Kuğu Gölü'nün baş dansçısını bulmak için kayıtlara devam ediyor.