BALE EĞİTİMİNİN ÇOCUKLARA FAYDALARI NELERDİR?

blog yazısı ekle !

BALE EĞİTİMİNİN ÇOCUKLARA FAYDALARI NELERDİR?

Bale okulu eğitimleri küçük yaşlarda başlıyor. Küçük yaştaki çocukların öncelikle duruş ve adım eğitimleri ile kas yapılarının baleye uygun şekilde gelişmesi hedefleniyor. Yanlış duruş ve adım kaynaklı omurga ve kemik yapısındaki deformasyonlar uzun süreli bale kursu öğrencilerinde görülmüyor. Bale yapan çocuklar doğru duruş ve adım atmayı öğreniyorlar. Böylece kamburluk, düz tabanlık, omurga eğriliği gibi problemlerin görülme olasılığı minimize ediliyor.Bale kursu eğitiminin ilk aşaması düzenli kol ve bacak egzersizleri içerir.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Düzenli egzersiz yapan bireylerin bağışıklık sistemi gelişiyor. Bağışıklık sistemi gelişen çocuklar yaşıtlarına oranla bulaşıcı hastalıklara karşı daha dirençli oluyor. Bale eğitiminin çocuklara bir diğer faydası ise; kol, bacak hareketlerinde koordineli çalışma ve grupla yapılan çalışmalarda senkronun yakanlanması ile refleksler gelişiyor. Her oyun için yeni koreografiler öğretilen çocukların algıları açılıyor. Böylece çocuklar çabuk kavrama, anlama özelliğine sahip oluyor. Klasik müzik alt yapısı ile çalışılan figürler çocuğun müzik kulağının gelişmesine sebep olduğu gibi kaliteli müzik anlayışı edinmesini de sağlıyor.

Aşağıdaki video farklı yaşlardaki dansçıların çalışmalarını içeriyor. İzleyeceğiniz videodaki çalışmalar Ankara Bale Kursu çalışmaları ile benzer özellikler taşıyor.

İleri düzey dansçı olmak isteyen öğrencilerin bale okulu eğitim süreci uzun soluklu bir yolculuk oluyor. Uzun süreli bu eğitim çocukluk döneminde düzenli çalışma alışkanlığı kazandırdığı gibi hedef belirleme, hedefe yönelme ve sabır gibi yetileri de katıyor. Bale grup çalışmaları ile başlayan bir eğitimdir. Bu sebeple çocuklar toplulukla çalışma, ekip olma, aynı hedef için çabalama algısını geliştirerek rekabete girmek yerine yaşıtları ile dostça ilişkiler kuruyor. Bale eğitimi küçük yaşlarda doğru beslenme alışkanlığı geliştirme konusunda son derece faydalı.

Yılsonlarında yapılan resitaller ve gösterilerde sahneye çıkan çocuklar topluluk önünde performans sergiliyor. Böylece bale eğitimi alan çocuklar özgüven sahibi bireyler olarak yetişiyor. Temsil yetenekleri gelişen bale öğrencileri ilerleyen yaşlarında topluluk önünde konuşma, sunum yapma ya da sahne sanatları icra etme konusunda başarılı bireyler oluyor.

Bale eğitimine disiplinli devam edilmesi halinde bale sanatçısı olma imkanı doğuyor. Ülkemizdeki bale okullarında eğitim verebilecekleri gibi konservatuar sınavları ile Devlet Opera Balesi'ne kabul edilebilir ve devlet sanatçısı olarak profesyonel kariyerlerine devam edebilirler. Her şeyden önce sanat bireylerin ruhunu dinlendirir. Sanatla ilgilenen tüm çocuklar insanı, doğayı, toplumu, farklı olanı sevebilme yetisine sahip olan, paylaşmayı bilen barışçıl bireyler olarak hayatlarına devam eder.

Hayatı ve toplumu doğru anlamak için Ankara Bale Okulları kayıt dönemlerini takip edin. Unutmayın sanat, hayata tutunan bireyler yetiştiriyor.