BALE İÇİN KONSERVATUAR HAZIRLIK SÜRECİ

blog yazısı ekle !

BALE İÇİN KONSERVATUAR HAZIRLIK SÜRECİ

Bir dansçı adayı, baleyi profesyonel olarak icra etmek istiyorsa, hayatının mutlaka konservatuar eğitimi ile kesişmesi zorunludur. Konservatuar eğitimi, balenin özüdür ve profesyonel bir bale dansçının varoluşu için geçerli olan ana kriterdir. Donanımlı bir balerin veya balet olabilenler şanslı bireylerdir çünkü herkes baleye olan yeteneğini ve isteğini tam zamanında keşfedemeyebilir.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Konservatuarın kapıları herkese açıktır ancak içeriye isteyenlerin çok azı girebilir. Konservatuara hazırlanma süreci uzun ve zorlu bir süreçtir. Profesyonel bale dansçısı olmak, kişinin kendi iradesinde olduğu kadar dış etmenlere de bağlıdır. Birey, konservatuvara girebilmek için çok önceden hazırlanmalıdır. Örneğin konservatuvara hazırlık için birey özel dans okullarına gitmelidir. Bu okullarda verilen dersler, kişiye hem baleyi tanıtmaktadır, hem de profesyonel bir dansçı olabilmenin sırlarını vermektedir.

Bu eğitimler için kişi geç kalmamalıdır. 4 yaşa kadar inebilen bu eğitimlerin başlangıçları, uzmanlar tarafından 11 yaş ile sınırlandırılır. Bu noktada çocuğun ebeveynlerine büyük iş düşmektedir ve çocuk, bale kursu için ısrarcıysa ya da baleye yeteneği varsa, bu yaşlar arasında bir dans okulundan eğitim almalıdır.

Konservatuara hazırlanma süreci, Güzel Sanatlar okullarında ve bu denklikteki özel dans okullarında alınan eğitimler ile mümkün olmaktadır. Devletin Güzel Sanatlar okullarından eğitim almayan adaylar mutlaka özel dans kursu almalıdır. Ayrıca devlet okullarından tam zamanlı bir eğitim alan öğrenciler de özel dans okullarını tercih edebilir.

Dans okullarında öğrencilere geniş çaplı bir eğitim verilmektedir. Verilen dersler sadece balenin uygulamalı hareketleri ile kalmayıp her sanatçının bilmesi gereken teorik dersleri de içermektedir. Bu dersler sonunda kişi bir sanatçı duyarlılığına sahip olarak konservatuara en iyi şekilde hazırlanır.

Bale sanatı için birey, fiziksel özelliklerinden sanat ve estetik görüşüne kadar her yönden yeterliliğe sahip olmak zorundadır. Bale kesinlikle bir heves değildir, bireyi çok yönlü bir olgunluğa eriştiren bir yaşam tarzıdır. İyi bir bale dansçısı olabilmek için konservatuara girmek bir son anlamına gelmez, yeni bir başlangıç anlamına gelir.

Dans etmek, insana sunulmuş ve insanın hak ettiği bir ifade biçimidir. Günümüzde konservatuar eğitimleri ve dengi okullar, İstanbul gibi büyük şehirlerin dışına yayılmakta ve dileyenler farklı bölgelerden bu eğitimlere ulaşabilmektedir.