BALE İÇİN NASIL AYAKKABILAR UYGUNDUR?

blog yazısı ekle !

BALE İÇİN NASIL AYAKKABILAR UYGUNDUR?

Bir dansçının başarısı, yaptığı figürlerde ve hareketler arası uyumda açığa çıkar. Bu koreografilerde vücut, bir bütünlük içerisinde tamamı ile dansa hizmet eder. Koreografiler gerçekleşirken bir dansçının gerek teknik olarak, gerekse aksesuar olarak olmazsa olmazları vardır. Teknikleri bir yana bırakırsak aksesuarlar arasından ayakkabılar, dansın ve dansçının kalitesini ortaya koyan en temel unsurlardandır.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları

Bir bale dansçısı üç çeşit ayakkabı kullanabilir: Bunlar, bale patiği, pisi pisi ve point ayakkabılarıdır. Bale patiği ve pisi pisiyi hem erkek hem de bayan dansçılar kullanırken, point ayakkabısını sadece bayan dansçılar kullanır. Pisi pisi, suni deri malzemeye sahip bir dans ayakkabısıdır ve bir bütün olarak tek parça tabanlıdır. Daha kısa sürecek olan gösteriler için kullanılır.

Bale patiği ise pisi pisi ayakkabısına göre daha ince tabanlıdır. Bu taban, bazı modellerde ayakkabı altını boydan boya kaplayabilir, bazı modellerde de iki parça şeklinde topuk ve ön ayak kısmında olabilir. Bale patiği, daha çok öğrencilerin çalışma egzersizlerinde kullanılır. Zeminde kaymayı engelleyen orijinal bir deri ve deri tabanı kullanılarak üretilmiştir. Pisi pisi ayakkabısına göre daha uzun ömürlüdür.
Point ayakkabısı ise pisi pisi ve patik ayakkabılarına göre daha fazla deneyim ve tecrübe ister. Bir dansçının point ayakkabısını giyebilmesi ve bu ayakkabı ile hareketlere başlayabilmesi için belli bir gelişim aşamasını geçmesi gerekir. Balenin en gösterişli hareketlerinden olan point hareketi (bayan dansçının kendi vücut ağırlığını ayak parmakları üzerine vermek suretiyle yükselmesi) bu ayakkabı ile yapılır. Bu ayakkabının tabanı ve ön kısmı oldukça sert bir malzemeden yapılmıştır. Çünkü bu ayakkabı ön uçları ile hem dansçının ağırlığını taşır, hem de dansçının ayak ve parmak sağlığını korur. Bu ayakkabılar, ön kısmına parmakları koruması için ince uçluklar koyularak giyilir.

Bale ayakkabıları titizlikle araştırılması gereken bale aksesuarları arasındadır. Hem dansın hem de dansçının kalitesini etkileyebilen bale ayakkabıları, dansçı sağlığı için de son derece gereklidir. Sanata, sanatçıya önem veren şehir ve bölge mağazalarından kaliteli dans ayakkabıları edinilebilir. Ankara'da bu konuda başı çeken şehir ve bölgelerdendir.