BALE İLE İLGİLİ FİLMLER

blog yazısı ekle !

BALE İLE İLGİLİ FİLMLER

Bale, yüzyıllardır değişmeden günümüze kadar gelmiş bir sanat ve dans türüdür. Bale, bu özeliği ile birçok insanı ve hayatı etkilediği kadar diğer sanat dallarını da etkilemiştir. Müzik olmadan var olamayan bale, sinemanın da konuları arasında kendine yer bulmuştur.

Sinema tarihine baktığımızda, bale sanatını konusuna dahil eden popüler filmler olarak karşımıza çıkan yapımlar şunlardır:

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Black Swan – Siyah Kuğu

Yönetmenliğini Darren Aronofsky'nin yaptığı 2010 Amerikan yapımı olan bu film, son yılların en popüler bale filmi olarak karşımıza çıkmaktadır. Başrollerini Natalie Portman, Vincent Cassel ve Mila Kunis'in paylaştığı Psikolojik gerilim türünde bir yapım olan film, bir balerinin yaşadığı psikolojik gel-gitlerini anlatır.

Film, Tchaikovsky'ın Kuğu Gölü eserini odak noktasına alır. Sahnelenen bu eserde, siyah ve beyaz kuğu rolü için mücadele eden iki dansçının yaşadıkları dramatik bir şekilde anlatılır.

The Red Shoes – Kırmızı Pabuçlar

Yönetmenliğini Michael Powell ve Emeric Pressburger'in yaptığı, yapım yılı 1948 olan filmin başrollerini Marius Goring, Jean Short ve Gordon Littmann paylaşır. Filmde, balerin olmak isteyen genç bir kızın hayallerini gerçekleştirmek üzereyken yaşadığı olaylar anlatılır. Baleye olan aşkı ile sevdiği erkeğe olan aşkı arasında, genç kızın bir seçim yapması gerekecektir.

Billy Elliot

Stephen Doldry'ın yönetmenliğini üstlendiği 2000 yılına ait bu filmde, balet olmak isteyen bir çocuğun öyküsü toplumsal olaylar bağlamında anlatılır. Toplumun ve ailenin muhafazakarlığına ve çeşitli zorluklar ile karşılaşmasına rağmen bale kursu alan bir gencin yaşadıkları anlatılır. Filmdeki tüm bu olaylar Jamie Bell ve Julie Walters gibi oyuncular eşliğinde öykülenmektedir.

Ballet Shoes – Bale Ayakkabıları

Film, İngiltere yapımlı olup 2007 yılında vizyona girmiştir. Başrollerini Emma Watson ve Richard Griffiths'in oynadığı filmde evlatlık alınan üç kızın öyküsü anlatılmaktadır. Bu kızlardan birinin ise bale ile tanışmasını öykülenir.Ballerina – Balerin

2006 yılında Bertrand Normand tarafından çekilen belgesel niteliğinde olan film, 5 gerçek balerinin bir gününü anlatır.

Bale ve sinema iki ayrı sanat olmasına rağmen, ortak ilişki içerisine girmişlerdir ve bu birlikteliklerini geleceğe de taşıyacakları aşikârdır. Ülkemizdeki İzmir gibi modern ve sanata gereken önemi veren şehirlerimiz, bu iki sanatın ve daha fazlasının varlığını sürdürmesinde öncü olmaya devam edecektir.