BALE İLE İLGİLİ FİLMLER

blog yazısı ekle !

BALE İLE İLGİLİ FİLMLER

Bale, müzik, dans ve sahne sanatlarının muazzam kullanımı ile büyüleyici bir sanat dalı. Sanatın başka bir sanatla buluşması meraklısını memnun edecek sonuçlar doğuruyor. Sinemada bale, hem sinema hem de bale severleri mutlu ediyor. İzlemeye doyulamayan, gelmiş geçmiş en iyi bale temalı filmleri sizlerle paylaşıyoruz. Listedeki filmleri izledikten sonra Devlet Opera Balesi'nin yolunu tutup etkinlik rehberi alacağınıza eminiz.

Ankara'daki tüm Bale Kursları için tıklayınız
Ankara Bale Kursları

Bale ile ilgili filmler:

Ballerina 1937 ve 1966 yapımları olmak üzere iki farklı yorumu ile iki kez izleyicisinin beğenisine sunuldu.

Ballet Shoes, son yılların beğeni toplayan genç aktristi Emma Watson'ın rol aldığı film sanat değeri yüksek sahneler içeriyor. Aşağıdaki video Ballet Shoes filminin fragmanı yer alıyor.
Center Stage; 2000 yapımı film, bale sanatçısı olmaya aday gençlerin çalışmalarını içeriyor. Aşağıdaki video Center Stage filminden bir sahne içeriyor.
Billy Elliot; film tüm çocuklara baleyi sevdirecek nitelikte. Aşağıdaki video Billy Elliot filminden farklı karaler içeriyor.
Only When I Dance 2009 yapımı film bir baletin başarı hikayesini anlatıyor. Aşağıdaki video Only When I Dance filminin fragmanı yer alıyor.
Dance Academy Serisinin ilk ve ikinci filmleri bale ağırlıklı görüntüleri ile izleyenlerin beğenisini topluyor. Aşağıdaki videolar sersinin ilk iki filminin fragmanlarını içeriyor.


Defalarca sinemaya uyarlanarak klasikler arasına girmiş The Red Shoes. Aşağıdaki videoda klasikleşmiş filmin fragmanı yer alıyor.
White Nights 1986 yapımı film drama türünde. Başrol oyuncusu dansçı Mikhail Baryshnikov dublör kullanmadan dans sahnelerini canlandırıyor. Aşağıdaki videoda filmin fragmanı yer alıyor.
Mao's Last Dancer, 2009 yapımı fim klasik bale adımları içeriyor. Aşağıdaki video Mao's Last Dancer filminden farklı karaler içeriyor.
Listemizi, yakın dönem filmi Black Swan ile sonlandırıyoruz. Filmin son dansını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.
Videolarını paylaşıp önerdiğimiz filmlerin dışında klasikleşmiş ya da yeni dönem filmlerinden birkaçını daha hatırlatalım. Sinemanın bale ile birleşimi şüphesiz ki göz dolduruyor ancak balenin en güzel temsilinin sahnede olduğunu unutmamanızı öneririz. Summer interlude, La danse le balet de lopera de paris, Ballet, Suspiria, Dracula, Rome & Juliet gibi filmleri de izleyebilirsiniz. Filmlerin ardından küçük yaştaki çocuklarınız için Ankara Bale Kursu kayıt işlemlerini yaptırarak. Yarının efsane bale sanatçılarını yetiştirebilirsiniz.