BALE KOSTÜM VE AKSESUARLARI

blog yazısı ekle !

BALE KOSTÜM VE AKSESUARLARI

Bale kostüm ve aksesuarları ile sadeliğin içindeki görkemi yansıtıyor. Bale kıyafetleri abartıdan uzak olmasına karşın tüm dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor. Kostümlerdeki sadeliğin sebebi kol ve bacak hareketlerini ön plana çıkarma gereksiniminden kaynaklanıyor. Bale kostüm ve aksesuarları sanatçısını kimliksizleştirip sanatı vurgulamak için tasarlanıyor. Sahnede izlediğiniz en yakınınız olsa dahi onun büyüsünde değil koreografinin gizeminde kaybolmanız bekleniyor.

Aşağıdaki videoda ünlü tasarımcı Valentino Garavani ekibinin tasarladığı birbirinden güzel bale kostümleri yer alıyor.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları

Kadın bale sanatçılarının saçları figürlerin doğru yapılması ve izleyicinin odağının dağılmaması için sımsıkı topuzlarla şekillendiriliyor. Pembe, beyaz, sarı, mavi gibi rengarenk bale kıyafetleri özellikle kız çocuklarının gözdesi oluyor. Tütüler tüm miniklerin hayallerini süslerken, pisi pisilerin rahat ve yumuşak dünyasında ailenin kıymetlisi kızlar masal prenseslerine dönüşüyor. Bale kıyafetleri kızlar için farklı renklerde tasarlanırken erkekler için daha soft renkleri ile ön plana çıkıyor.

Kız çocuğu bale kostüm ve aksesuarları:

Bale tütüsü, dans mayosu, külotlu çorap, dans taytı, pamuklu bale hırkası, dans eteği, tozluk, bale ayakkabısı (pisi pisi), topuz filesi, kurdela.

Erkek çocuğu bale kostüm ve aksesuarları:

Pamuklu bale hırkası, bale taytı, tozluk, pisi pisi.

Yetişkin ya da deneyimliler için bale kıyafetleri:

Pisi pisi ayakkabıların rahatlığının son bulduğu bir döneme geçiş yapılıyor. Pisi pisiler yerine pointe bale ayakkabısı kullanılıyor. Kadın ve erkeklerde ayakkabı konusunda bir farklılık bulunmuyor. Balet ve balerinler bale dansı için özel tasarlanan pointe ayakkabılar ile sahne alıyor. Yetişkinler için de çalışma zamanlarında kullanmaları adına tütü tercih edilebiliyor. Dileyen yetişkinler tayt, bale mayosu gibi ürünlerle de egzersizlerini yapabiliyor.

Yetişkin erkekler ise bale taytı, bale mayosu, bale şortu, bale hırkası gibi farklı seçenekler arasından seçimlerini yaparak rutin çalışmalarını tamamlıyor. Resitaller ve gösteriler için kostüm kısıtlaması yapmak çok doğru olmayacaktır. Özel etkinliklerde bale okulunun anlaşmalı olduğu firma tarafından kostüm ve aksesuarlar tasarlanıyor. Grup ya da solo çalışmalar, koreografinin teması, sergilenecek eserin dönemi ve üstlenen role göre kostümlerin formu ya da renkleri değişkenlik gösteriyor.

Birbirinden güzel bale kostüm ve aksesuarları ile Ankara Bale Okullarında buluşabilirsiniz. Ankara Bale Okulu kayıtları devam ediyor.