BALE KURSU SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

blog yazısı ekle !

BALE KURSU SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Zor olan bir süreci tamamladınız ve bale öğrenmeye karar verdiniz. Bale kursuna gitmek istiyorsunuz ya da çocuğunuza/yakınınıza bale kursu seçiminde yardımcı olmak istiyorsunuz. O zaman bu yazı sizi yakından ilgilendiriyor olabilir.

Her eğitimin kendi içinde zorlukları vardır. Özellikle, bir sanat eğitimi ya da sanata yatkınlığı fazla olan bir sürecin eğitimini alacaksanız, kolaya asla kaçmamalısınız. Unutmayın, sanat hiç de kolay bir şey değildir; özellikle dans ile aynı çatı altında birleştiğinde sanat, fiziksel ve ruhsal açıdan insanın tüm benliğine işler. Bu nedenle bahsi geçen eğitimde kolaya kaçmanız, sizin yararınıza değil, zararınıza olur.

Ankara'daki tüm Bale Kursları için tıklayınız
Ankara Bale Kursları

Öncelikle gidilecek kursu yakından tanıyın. Kursun yasal sertifikaları veya bakanlık onaylı belgeleri olup olmadığını araştırın. Konservatuar ile eğitim benzerliklerini ve varsa konservatuar ile olan ilişkilerini öğrenmeniz, kurs hakkında fikir sahibi olmanızda fayda sağlayacaktır.

Daha sonra dans okulundaki eğitimcileri ve geçmişlerini araştırın. Baleye yıllarını vermiş eğitimciler, baleye yeni başlayanlar üzerinde daha etkili ve faydalı olacaktır. Ek olarak eğitimcilerin sahne tecrübesi olup olmadığına da dikkat edin. Eğitmenlerin geçmişlerini çeşitli kaynaklardan okuyun, onlar hakkında interneti kullanarak araştırma yapın, çeşitli insanların görüşlerini değerlendirin. Ancak bu fikirlere körü körüne bağlanmayın, kendiniz de bir araştırma yaparak bir yargıda bulunun. Eğitimcilerin ve kursun, insanlar üzerindeki algısını öğrenin.

Kurs ve eğitimciler hakkında fikir sahibi olabilmek için, gidilecek kurumun amaçlarını öğrenin. Gerekirse eğitimciler ile ya da sorumlu kişilerle bire bir konuşun. Sizin dansı ne için öğrenmek istediğinize göre değişebilir ancak, hobi amaçlı kurslardan ziyade baleyi bir sanat olarak gören ve bu doğrultuda eğitim veren kurslara öncelik verin.

Kursun kendisini tanıtma ve halka anlatma çabası, kursun iddiasını gösterir. Reklam mecralarında ve özellikle sosyal medyada aktif olup olmadıkları da bir gösterge olabilir. Bu gibi yerlerden kursun amaçlarına da tanıklık edebilirsiniz. Ulaşım ise eğitime olan devamlılık için son derece önemlidir. Bu nedenle gitmeyi göze aldığınız uzaklıktaki bölgeleri tercih edin. Bu konuda en mantıklısı ise evinize yakın bir kurs olacaktır.

Bale eğitimleri son yıllarda ülkene geneline yayılmıştır ve birçok şehirde insanlar bale eğitimleri alabilmekteler. Ancak her konuda olduğu gibi bu konuda da popülerliği ile öne çıkan bölgeler olmaktadır. Kızılay, Çankaya, Bahçelievler ve Kavaklıdere gibi semtleri ile başkent Ankara, bir adım daha öne çıkmaktadır.