BALE NEDİR?

blog yazısı ekle !

BALE NEDİR?

Bale, kökenleri Rönesans İtalya'sına dayanan bir dans türüdür. Baleyi diğer dans türlerinden ayıran en belirgin özellik teknik metodlar eşliğinde, zorlayıcı egzersizler içermesidir. Vücudun esnekliği ve sağlam kas yapısı ile uygulanabilecek özel adımları ve figürleri bu dans türü, içerisinde iki farklı sanatın belirgin nüanslarını taşır. Baleyi yalnızca bir dans türü olarak açıklamak da bu değerli sanatın icracılarına haksızlık etmekten öteye gitmeyecektir. Şüphesiz ki bale sanatını müziksiz ve tiyatral içeriksiz düşünmek mümkün değil.

Aşağıdaki videoda Vaganova Metodu ile yetiştirilmiş balerin ve balet adaylarının sınav gösterileri yer alıyor.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları

Bu minvalde bale, müzik ve tiyatral yaklaşımın bileşkesi olarak tanımlanabilir. Baleye özgü adım ve figürlere kısa süreli çalışma ile hayat verilemez. Esneklik, kas dayanıklılığı ve estetiğin bir arada buluştuğu sanat 15. yüzyılda İtalya'nın ardından Fransa'da bilinirlik kazanmıştır. Sonrasında Rusya'da da tanınan sahne sanatı kısa sürede dünyaya yayılmıştır.

Bale yapan kadın performans sanatçısına balerin, erkeğe balet ünvanı veriliyor. Ülkemizde balerin ve baletlerin akademik eğitim alabileceği konservatuarlar bulunuyor. Konservatuar mezunları, eğitim dönemleri sonrasında yeterli yetkinliğe sahip olmaları halinde Devlet Opera ve Balesi sanatçıları olarak profesyonel hayatlarına devam edebiliyor. Konservatuar bale bölümü mezunlarının bir kısmı, bireysel çalışmalarına devam ederek gösterilerini gerçekleştiriyor. Bale bölümü mezunu balerin ve baletlerin pek çoğu özel bale okulları, bale kurslarında eğitim vererek sanatın devamlılığı ve erişilirliğini sağlıyor.

Bale kendi içinde türlere ayrılıyor.

Klasik Bale: İtalya'da klasik müzik eşliğinde kraliyet ailesine düzenlenen gösteriler ile dans dünyasında yer edinmiştir. Klasik bale günümüzde de güncelliğini korumaktadır. En bilinen örneklerinden biri bugün hala festivallerde sahnelenmeye devam eden Swan Lake (Kuğu Gölü) balesidir.

Rus Balesi (Vaganova Metodu): Klasik bale çizgileri içerisinde nitelendirilebilecek bir bale tekniği olmasına karşın yetkinlik bazında bale öğrencilerinin derecelendirme ve seviyelerine uygun sınıflarda eğitime devamlılığını sağlayan, sınav uygulamaları içeren özel bir teknik eğitim içeriğidir. Klasik balenin içeriğinde deformasyon yaratmaksızın, ekstra bir disiplin anlayışı taşımaktadır. Günümüzde pek çok bale okulu Rus Bale Sanatçısı Agripina Vaganova'nın yöntemi ile hazırlanmış eğitim programı uygulamaktadır.

Modern Bale: Modern balenin klasik bale anlayışından ayrışan kısmı, kuralları sanatçının belirliyor olmasıdır. Özgünlüğü sebebi ile kabul görür kurallar bütünlüğü içermemektedir. Sanatçının anlatmak istediklerini kendine özgü figür ve adımları ile canlandırması esas alınmaktadır.Modern balede çoğunlukla dönemin popüler slow müzikleri kullanılır. Müzik seçimindeki yaklaşımı ile de klasik baleden farklılık göstermektedir.

Dilediğiniz bale türü ile tanışmanız için Ankara Bale Okulu kayıtlarını takip etmeniz yeterli. Ankara Bale Kursları tüm sanatseverleri bale ile tanıştırmak için sabırsızlanıyor.