BALE NEDİR VE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

blog yazısı ekle !

BALE NEDİR VE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Bale, dans deyince akla ilk gelen çeşitlerden biridir. Kökeni çok eskiye, yaklaşık 15. yüzyıla dayanır. Yüzyıllardır varlığını etkin bir şekilde sürdürmesi, balenin güçlü bir dans ve sanat dalı olduğunu gösterir. Kendine has figürleri, özgün atmosferi, müziği ve dekoru ile yüzyıllarca etkisini kaybetmeyecek olan bir dans çeşididir.

Bale günümüze belli bir gelişim sürecinden geçerek gelmiştir ve çağlar boyunca hareket teknikleri değişim göstermiştir. Bu gibi nedenlerden dolayı bale, farklı isimler ve başlıklara göre değerlendirilir.

Ankara'daki tüm Bale Kursları için tıklayınız
Ankara Bale Kursları


Gelişim süreci göz önüne alındığında, bale çeşitlerinden ilk olarak "klasik bale" kendini göstermiştir. Bu çeşidin ismi klasiktir çünkü balenin kökenlerini ve temel tekniğini oluşturur. Klasik balede beş farklı pozisyon vardır ve ayakların konumu, bu birbirinden farklı pozisyonları belirler. Aynı zamanda kollar da bu pozisyonlara göre hareketlerini belirler. Hiçbir figür ve hareket, bu pozisyonların dışına çıkmaz. Dans başlarken ya da biterken bu pozisyonlardan biri mutlaka kullanılır. 600 yıllık hareketlerden bahsedince bu hareketlere yenilerinin de eklenmesi de son derece normaldir.

Fakat klasik baleye bir süre sonra karşı çıkan ve kurallarını biraz daha değiştirmek isteyenler olmuştur. Bu kişiler teorilerini "modern bale" altında toplamışlardır. Modern balede, klasik balenin kuralları yıkılmıştır ve bale, farklı bir anlayışa sahip olmuştur. Klasik ve modern bale arasındaki temel fark, amaç ve araçlardadır. Modern bale daha çok düşünsel yoğunluk barındırır, estetik daha geri plandadır. Modern bale, klasiğe göre mesajları ile ön plana çıkmak ister. Seyircinin tatmin olması sonraki aşamadır.

Modern ve klasik bale dışında, bir tür olmayan ama dünyada geçmiş uygulamaları ile ciddi yankı uyandıran iki bale çeşidinden de bahsedebiliriz. Bunlar Rus ve Fransız balesidir. Bu iki ulus, klasik ve modern baleye bazı ince dokunuşlar yapmışlardır. Baleye önem veren ve gelişmesine zemin hazırlayan bu iki ulusun sanatçıları, balenin günümüzdeki son halini almasına yardımcı olmuşlardır.

Bale, yüzyıllardır hüküm süren bir dans çeşididir, aynı zamanda bir sanat dalı olarak da varlığını sürdürür. Ankara şehri gibi sanata ev sahipliği yapan bölgeler oldukça ülkemizde ve tüm dünyada bale ve sanat, varlığını sürdürmeye devam edecektir.