BALE - POİNTE NEDİR?

blog yazısı ekle !

BALE - POİNTE NEDİR?

Bale, özel kostümleri ile müzik eşliğinde gerçekleştirilen bir danstır. Balenin diğer danslardan ayrılan temel özelliği farklı adımlar ve figürler içeriyor olması. Dansın adımlarını gerçekleştirmek için uygun ayakkabıların kullanılması gerekiyor. Başlangıç aşamasındaki çocuklar pisi pisi ismi verilen yumuşak ayakkabıları kullanıyor. Ancak gerekli kas ve kemik gelişiminin sağlanması ile pointe, point ya da zaman zaman puant ismi verilen ayakkabılar kullanılıyor.

Aşağıdaki video bale dansçıları için özel hazırlanan ayakkabıları ve hazırlık süreçlerini içeriyor. Tasarlanan ayakkabılar ile sergilenen gösterilerden kesitlere de tanık oluyoruz.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları

Bu ayakkabıların uluslararası alanda kabul gören ismi pointedir. Pointe bale ayakkabısı ile tam parmak ucu duruşu gerçekleştiriliyor. Ayakkabı tam parmak ucu duruşunun da ismini taşıyor. Bale kursu öğrencileri pointe kelimesini duyduklarında ayakkabıları ile aynı anda duruşu da hatırlıyor. Ayakkabının ucu küt ve sert bir dokuya sahip. Sert ve küt yapısı gereği pointe kullanıcıları çoğunlukla parmaklarını bantlamak, hafif bandaj sargı ya da pamuk takviyesi ile kullanmayı tercih edebiliyor.

Pointe ayakkabılar ayak formuna uygun ölçülerde tasarlanıyor. Gösteri esnasında bale sanatçısının ayağından çıkmaması ya da sahnede bilek burkulması, zedelenme gibi kazalar yaşanmaması için çoğunlukla lastik kurdela kullanımı ile ya da saten kurdela yardımı ile bileğe bağlanmak suretiyle sabitleniyor. Bale ayakkabıları genellikle beyaz, sedefli ten rengi ve siyah olarak üretiliyor. Farklı renklerde bale ayakkabısı taleplerinizi üretici firmalar ile paylaşmanız halinde özel üretim gerçekleştiriliyor. Pointe bale ayakkabısı kullanımı pisi pisiler kadar kolay olmuyor.

Bale kursu öğrencileri pointe ayakkabı geçişi öncesinde uzun sureli ayak egzersizleri çalışıyor. Eğitimsiz bireyler tarafından pointe kullanımı kesinlikle uygun bulunmuyor.Pointe bale ayakkabısı ile bale okulu kontrolü olmaksızın tasarlanan koreografilerin yapılması da çok sağlıklı bulunmuyor. Bale disiplin ve yoğun çalışma gerektiren bir dans türü. Figürleri öncesinde muhakkak dansın kendine özgü esneme hareketlerinin yapılması ve kasların ısınması önem taşıyor.

Bale ayakkabısı pointe nerden alınır?

Pointe bale ayakkabılarını dans kıyafeti satan mağazalardan alabileceğiniz gibi geniş ürün ağı olan spor malzemeleri satan mağazalardan da temin edebilirsiniz. Pointe ayakkabılar ile Ankara Bale Okulları eğitim programlarından geçerek müzik kutularının içerisindeki büyülü balerinlere dönüşmek mümkün. Ankara Bale Kursu kayıt dönemlerini kaçırmayın.