BALE - TÜTÜ NEDİR?

blog yazısı ekle !

BALE - TÜTÜ NEDİR?

Yüzyıllar önce müziğin dansla birleştirilmesi ile sahne sanatlarının temeli atılmış. Bu temel, parmak uçlarında süzülürcesine atılan teknik adımlar sayesinde; kısaca bale ile en asil haline kavuşmuş durumda. Bale, günümüzde de zarafeti en yüksek dans olarak kabul ediliyor. Şüphesiz ki bu zarif dansın kostümleri de imajında önemli yer ediniyor. Abartıdan uzak, sadeliğin büyüsüyle bale kostümleri, tüm bale severleri etkiliyor. Baleye yeni başlayan kız çocuklarından yetişkin kadın bale sanatçılarına kadar balerin ve balerin adaylarının gardroplarında tütü görmek kaçınılmaz.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Tütü nedir?

Kadın bale kostümlerinin en belirgini ve ihtişamlısıdır tütü. Kimi zaman mayonun kalça kısmına iliştirilen minik hacimli tüller ile kimi zaman ise ihtişamlı etek formunda karşımıza çıkıyor. Küçük kız çocuklarından minik prensesler, yetişkin balerinlerden ise asil, erişilmesi güç, adeta başka bir dünyanın, başka bir felsefenin peri tozu serpilmiş sanatçılarını çıkarıyor. Bedeniniz bir kez tütünün içine girdiyse duruşunuz, bakışınız ve hatta hislerinizin dahi değiştiğine şahit olursunuz. Kendine özgü sessiz bir dili vardır tütünün.

Sahibini dünyanın en asil dans gösterisi için hazırlar. Tütünün taşıyıcısı bacaklar, artık daha uzun, daha kaslı ve daha güçlü görünümü ile tüm zorlu bale duruşlarını, adımlarını sergilemek için hazırdır.

Tütü nasıl yapılır, nasıl tasarlanır?

Aşağıdaki videolarda profesyonel tütü tasarlama aşamalarına tanık oluyoruz.

1. aşama sanatçının vücut ölçüleri ile uyumlu kalıp çıkarılıyor.2. aşama kumaş kesip biçimlendirme işlemi yapılıyor.3. aşama tütü tülü kesme ve istenen forma göre toparlama yapılarak şekillendiriliyor.4. aşama külot kısmının kesim ve şekillendirmesi yapılıyor.5. aşama etek kısmı hacimlendiriliyor.6. aşama üst beden montajı tamamlanıyor.7. aşama final bölümünü içeriyor. Üst beden ile etek kısmı birleştiriliyor ve tütü gösteriye hazır hale getiriliyor.Resital ve gösterilerde kullanılacak bale kostümü ya da tütü tasarlama pek de kolay değil. Bu sebeple sahnedeki asalete gölge düşürmemek adına pek çok bale okulu resital dönemleri için kostüm tasarımcılarından hizmet alıyor. Böylece kusursuz tütü ile bale kursunun o döneme ait yılsonu gösterisi tamamlanmış oluyor. Özellikle bale sanatçılarının kostümleri koreografları tarafından konsepte uygun şekilde üretimi için tasarımcılar ile görüşülerek yoğun ve titiz çalışmalar neticesinde oluşturuluyor.

Yeni başlayan minik balerin adaylarının çalışmalarda kullanacağı tütüler ise gösterilerdeki kadar komplike seçilmiyor. Miniklerin rahat hareket edebilmesini sağlamak adına çoğunlukla pamuklu mayonun kalça kısmına ilave edilmiş birkaç tülün birleşimi ile oluşuyor. Amatör balede çocuklar için kullanılan tütüleri bale kursu tarafından anlaşma sağlanan firmalardan ekonomik fiyatlara temin etmeniz mümkün.

Tütünün içindeki minik prensesi yuvadan çıkarıp bale okuluna yazdırma vakti gelmiş olabilir. Çocuğunuzu Ankara Bale Kursu kayıtları ile minik sanatçılara dönüştürmek sizin elinizde.