BALE YAPARKEN NASIL KIYAFETLER GİYİLİR?

blog yazısı ekle !

BALE YAPARKEN NASIL KIYAFETLER GİYİLİR?

Bale, teknikleri ile olduğu kadar kendine has kostümleri ile de özgün bir dans dalıdır. Başka bir dans kıyafeti için geçerli olan rahatlık kriteri bale için de geçerlidir. Ancak başka bir dans, özel bir gecede icra edilirken kıyafetlerinin şık olması, rahatlığı kadar önemlidir, fakat balede şık olmak, standart ve evrensel kostümler ile sınırlıdır.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Balede, vücudun rahat olması ve hareket serbestliği sağlanması açısından esnek kıyafetler tercih edilir. Esnekliğin yanında bale kıyafetlerinin sıkı ve dar olması da gerekir. Çünkü, bale eğitimlerinde dansçı, vücudunun her bölgesini özellikle bacaklarını net bir şekilde görüyor ve hissediyor olması gerekir. Aynı zamanda eğitimcinin de görerek gerekli müdahaleleri yapabilmesi için dansçı dar kıyafetler tercih etmelidir. Bale kıyafetlerinin esnek ve dar olması, özel sanat etkinliklerinde düzenlenen sahnelemelerde hareketlerin gösterişli olması için de geçerlidir.

Bu gibi nedenlerden dolayı bale sanatçıları için geçerli olabilecek standart kıyafetler tayt ve bale mayosudur. Tek parça olarak giyilebilen, komple vücudu kaplayan bir bale mayosu veya taytı, dansçılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Eğer dansçı tek parça bir bale mayosu tercih etmezse, bale çorabı ve üst mayo kıyafetlerini kullanabilir. Çorapların da sıkı ve esnek olması gerekmektedir.

Bir diğer bale aksesuarı olarak ayaktan dize kadar olan bölgeyi kaplayan tozluklar karşımıza çıkar. Bu aksesuar, egzersizler yapılırken giyilir ve hareketler öncesi ısınmak için kullanılır. Egzersiz hareketlerinden sonra çıkartılır.

Erkek dansçılar, dar olmak koşuluyla tayt ve yine dar olmak koşuluyla tişört giyebilirler. Bayanlarda etek kullanımı olduğundan bayan kostümleri daha çeşitlidir. Bayanlar, tayt ve mayo tercih edebildikleri gibi bazı teknikler için etek giyebilirler. Bayanlar, çorap ve mayo üzerine farklı tasarımlardaki etekleri tercih edebilirler.

Ayakkabı olarak ince tabanlı patik çeşidi veya point ayakkabısı olarak bilinen çeşitler kullanılır. Point ayakkabısı parmakları tamamen sarmalı ve önü, point hareketi için oldukça sert olmalıdır.

Kıyafet seçimleri hassas bir şekilde yapılması gerekir ve gerekirse dansçı alacağı kostümleri üzerinde deneyerek almalıdır. Bunun için Ankara gibi büyük şehirlerdeki kaliteli mağazalar, bu konuda dansçıların tercih ettikleri ilk yerlerdir.