BALEDE ARABESK HAREKETİ NEDİR NASIL YAPILIR?

blog yazısı ekle !

BALEDE ARABESK HAREKETİ NEDİR NASIL YAPILIR?

Balede arabesk, şık gözüken naif hareketlerden biridir. Bir bacak yere basar pozisyonda dururken diğer bacak, ön bacağın tersi pozisyonunda (arkaya doğru) belli bir yüksekliğe kaldırılması ile yapılan bir harekettir.

Bu harekette topuk ve dizin kullanımı çok önemlidir. Arkaya doğru havaya kalkan ayağın topuk ve dizi yere doğru bakmamalıdır. Topuk, hareketini sürekli içe doğru yapmalıdır. Yere basan ayak da her zamanki gibi gerginliğini ve sıkılığını koruyarak durmalıdır. Arkaya doğru havaya kalkarak yer ile temasını kesen ayak, gücünü yere basan ayaktan alır. Ayaklar bu pozisyondayken kollar da geriye veya öne doğru uzatılarak harekete eşlik eder. Önde ve yüksekte duran el bileklerinin yere doğru biraz bükülmesi harekete incelik katar.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Arabesk hareketi uygulaması 4 farklı çeşit olarak karşımıza çıkar. Birinci arabesk çeşidinde arkada yukarı kalkan ayağın tersi olan kol, önde ve dik olarak tutulur. (Örn: sağ ayak arkadaysa sol kol önde) Öndeki kol göğüs seviyesinin biraz üzerinde durur, bakışlar kolun üzerinden kayarcasına ileri doğru bakar. Diğer kol da yana açılır.

İkinci tür arabesk hareketinde arkada duran ayak ile aynı taraftaki kol ileriye doğru uzanır. Diğer kol yine yan tarafta ve biraz daha geridedir. Baş ise yan tarafa doğru çevrilir. Üçüncü arabesk hareketinde ise yine bacakla aynı taraftaki kol öndedir, fakat diğer arabesk hareketlerinde göre biraz daha aşağıdadır. Diğer kol ise daha yukarıda duran bir pozisyondadır ve dirsekler bu pozisyonda daha gergindir.

Son ve dördüncü arabesk türünde ise vücut biraz daha içe doğru dönüktür. Bacağın tersi tarafındaki kol önde ve göz hizasında; diğer kol ise yukarıda ve arka tarafta tutulur.

Arabesk hareketlerinde arkaya doğru kalkan ayağın hizası kalça seviyesindedir veya daha yukarısındadır. Öndeki kolların duruşu aynıdır, ancak ellerin duruşu da çeşitlilik gösterebilir. Arabesk hareketi, balenin kendine uyarladığı ve özgün hale gelen bir tekniktir. Bu hareket ve daha fazlası, konservatuar düzeyinde kaliteli ve modern bale eğitimi veren kurumlar aracılığı ile kolayca öğrenilebilir. Bu tarz eğitim yerlerine, Ankara ve diğer büyük illerimizden ulaşmak mümkündür.