BALEDE BAR ÜZERİNDE ÖNE VE ARKAYA ESNEME HAREKETLERİ

blog yazısı ekle !

BALEDE BAR ÜZERİNDE ÖNE VE ARKAYA ESNEME HAREKETLERİ

Bu branştaki dansçıların esneme hareketleri için çeşitli platformlar kullanılabilir. Örneğin bar ismindeki tutamaçlar (orijinal adıyla barre) egzersiz hareketleri için sık kullanılan bir araçtır. Bar platformunda birçok egzersiz hareketi yapılabilir. Bu hareketlerden bazıları temel olarak değerlendirilmekte ve başlangıç seviyesi için uygun olmaktadır.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Bar üzerinde yapılabilecek en temel egzersizlerin ilkinde, iki el ile bar tutulur ve vücut pozisyonu dik bir şekilde durur. Vücut hafif geri çekilerek, sağ bacak bükülmeden bar üzerinde konur ve ayak parmakları her zaman diktir. Ayak parmakları vücudun bir uzantısı gibi dümdüz olmalıdır. Ardından eller başın tam ortasından hiza alarak içe kıvrımlı bir şekilde yukarıda birleştirilir ve ellerin konumu bozulmadan dansçı, bar üzerinde olan ayağına gövdesi ile dik bir şekilde uzanır; elleri ayak bileklerine kadar gelir. Dizlerin ve vücudun gerginliği; sırtın uzunluğu bozulmaz, ardından önceki pozisyona vücut geri döner ve eller yukarıda birleşir, ayak barın üzerinde kalmaya devam eder. Bu çalışma, bar üzerinde öne doğru yapılan egzersizdir.

Bar üzerinde yapılan diğer hareket de yanlara doğru yapılanlardır. Yine bar iki el ile tutulur ve vücut, dik bir şekilde durulur. Bacaklar, yapışık ve ayakların da topuklardan birleştiği hafif dışa doğru dönük bir pozisyondadır. Sağ bacak, sağ ayak içinin sol bacağa bakacağı şekilde yukarı kalkar ve yine bar üzerine konur. (buraya kadar her şey öne doğru yapılan egzersiz ile aynıdır.)

Sol kol içe kıvrımlı bir şekilde yukarı kalkar. Sol elin orta parmağından hiza alınır. Orta parmak başın ve vücudun ortasına gelmelidir. Gövde, yukarı kalkan kol ile sağ bacağının üzerine dik bir şekilde eğilir. Vücut bütünlüğü bozulmadan dansçı tekrar vücudunu dik pozisyona getirir. Sol kolunu indirir ve sağ kolunu aynı teknikle yukarı kaldırır. Bu kez diğer yana eğilir ve vücudunu esnetir. Diğer tarafa esnerken sağ bacağın pozisyonu değişmez. Ve dansçı tekrar iki ayağın yerde, iki elin de barda olduğu pozisyona geri döner.

Barlı ve barsız egzersizler, ana hareketlere başlamadan önce yapılması gereken hareketlerdir. Bu egzersizler, sanata önem veren Ankara ve diğer illerimizdeki modern ve klasik bale eğitimlerinde, öğrencilerin anatomik düzeyleri de dikkate alınarak kompozisyonlar öncesine uygulanır.