BALEDE DEKOR VE KOSTÜMLERİN İŞLEVLERİ NELERDİR?

blog yazısı ekle !

BALEDE DEKOR VE KOSTÜMLERİN İŞLEVLERİ NELERDİR?

Dekor ve kostümler, sahnelenen herhangi bir oyun ve gösteri için en temel gereksinimlerdir. Çünkü dekor ve kostümler oyun ve gösteriye hayat verir, oyunun geçtiği evreninin sınırlarını çizer. İnsan, normal bir hayatında belli başlı eşyalar etrafında yaşamını nasıl sürdürüyorsa, oyun ve gösteriler de kendi varlığını dekor ve kostüm gibi eşyalar etrafında sürdürür. İnsanın eşya ve nesnelere muhtaç olması kadar oyunlar da bu nesnelere muhtaçtır.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Bale de, tiyatro ve sinema gibi dekor ve kostüm gerektiren bir sahneleme sanatıdır ; tiyatro ve sinemada olduğu gibi kendisini anlatırken belli başlı kostüm ve dekorlara ihtiyaç duymaktadır.

Dekor, bir eserin geçtiği zaman dilimi hakkında fikir vermek gibi önemli bir işleve sahiptir. Eser içinde gözüken her yapı, her nesne bir dekordur ve dekor, sahnedeki bu nesnelerin birleşmesi ile ortaya çıkar. Bir eserde akla gelebilecek her bir nesne dekor olarak kullanılabilir. Dekorlar, sahnelenen oyunda konunun anlatım şeklini kolaylaştırmalı ve verilen mesajların anlaşılır olmasını sağlamalıdır, dolayısıyla oyuna hizmet eden bir yapıda olmalıdır.

Bir eserin içinde varlığını sürdürdüğü zaman dilimini ve mekanı en iyi şekilde anlatmak için dekor ve kostümler kullanılır. Örneğin bir eser göl kenarında, yeşillik bir alanda ya da daha farklı bir yapı içerisinde geçiyor olabilir ve eserin geçtiği mekanı dekora bakarak anlayabiliriz. Dekor ve kostümler aynı zamanda uyumsuz bir şekilde kullanılarak oyunu farklı yönlere de çekebilir.

Dekorlar oluşturulurken öncelikle esere iyi derecede hakim olmak gerekir. Eserin koreografileri ve konusu bağlamında bir dekor tasarlanması, eserin kendi bağlamından koparılmadan daha iyi sunulması için verimlidir. Bu nedenle koreografiler dekorun hazırlanmasında etkin bir rol oynar. Kostümler de eserin amacına hizmet etmeli, eser bağlamında düşünülmeli ve dizayn edilmelidir. Kostümler dekor ile bir senkronizasyon içerisinde olması gerektiği kadar dansçıların da hareketlerine bir sınırlama getirmemesi gerekir.

Bir eser sahnelerken dekor ve kostümler üzerinde titizlikle çalışmak, eserin estetiğini ve insanlara ulaşma biçimini olumlu anlamda etkiler. Ankara bale sahneleri, dekor ve kostüm kullanımları ile başarılı örnekler ortaya koyarak figürlere daha fazla canlılık kazandıran merkezlerimizden olmaktadır.