BALEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİLEN DİĞER FAKTÖRLER

blog yazısı ekle !

BALEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİLEN DİĞER FAKTÖRLER

Bale, sadece bir sanat formuna sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda bir sporcu disiplini ve çevikliği gerektiren bir danstır. Bu dans çeşidinde, birçok sanat dalında olduğu gibi aklın gücü tek başına yeterli olmaz; bale, aklın istediğini beden ile birleştirerek kendini var eden bir sanattır. Dolayısıyla bu sanat dalının başarılı bir şekilde ortaya çıkabilmesi için akıl, beden ve disiplin en önemli şartlardır.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Aklın, bedenin ve disiplinin birlikteliği, her açıdan sağlıklı bir bünyede işlevini yerine getirebilir. Bu sebeple balenin temel şartı öncelikle sağlıklı olmaktır. Balede sağlığın önemi ciddi derecede kavranmalıdır ve dansçının hafif seyreden bir hastalığı bile olsa baleye ara vermesi uygundur. Dansçının herhangi bir yerinde ağrısı veya hareketleri yapmada zorlaştırıcı bir sorunu varsa kesinlikle bir doktora başvurmalıdır.

Sağlık açısından üzerinde durulmayan ancak önemli olan bir detay da ders sonrası dinlenme sürecidir. Örneğin dansçı, yorucu geçen bir çalışma sonrası egzersiz kıyafetlerini hemen çıkarmalı ve duşunu almalıdır. Bu küçük detay, dansçının kas ve normal sağlığı açısından çok önemlidir.

Bir bale dansçısının dikkat etmesi gereken diğer faktör beslenmedir. Bale kendi içerisinde bir diyeti gerektir ve kişi bu konuda bir uzmandan yardım alabilir. Aynı zamanda kişi, çalışmadan önce ve sonra da beslenmesine özen göstermesi gerekir. Özellikle su içmek, dansçının görünmeyen bir kahramanı gibidir ve çalışmalardan sonra bolca tüketilmelidir.

Bale sanatı düşünce gücünün sahnede ve dansçıda vücut bulmuş halidir. Bu sanatın doğuşu için ise disiplin, bir zorunluluktur. Diğer sanatlarda olduğu gibi bale sanatında da disiplin asla ihmal edilememelidir. Danstaki zorlu figürleri yapabilmek için disiplinli çalışmak dansçıya yardımcı olan temel süreçtir. İyi bir sanatçı disiplinli olmaya eğitim sürecinde başlar ve derslere zamanında ya da belli bir hazırlık aşaması gerekiyorsa daha önceden gelir.

Baleye gönül verenler zorlu bir eğitim sürecinin kendilerini beklediğini bilir ve bu zorlu eğitim sürecine göre hayatlarına devam ederler. Bu zorlu süreçte dikkat edilmesi gereken unsurlar dâhilinde eğitimcilerin yardımcı olması dansçılara büyük bir moral kaynağı oluşturur. Ankara'daki gibi sanat düzeyini Avrupa ve Dünya standartlarına taşıyan bale kursları, öğrencileri fiziksel ve psikolojik yönden baleye hazırlamaktadır.