BALEDE JETE TEKNİĞİ NEDİR NASIL YAPILIR?

blog yazısı ekle !

BALEDE JETE TEKNİĞİ NEDİR NASIL YAPILIR?

Jete hareketi, balede karşımıza çıkan ve kurallarına uygun bir şekilde yapılan diğer bir harekettir. Bu hareket, egzersiz olarak ve çeşitli figürler eşliğinde yapılabilen ayak figür çeşitlerinden biridir.

Dizlerin gergin, birleşik, dışa doğru baktığı duruş, hareketin başlangıç pozisyonudur; bu pozisyonda aynı zamanda sırt ve kürek kemikleri aşağıda, gergin durumda olmalıdır. Ayaklar topuktan birleşik, dışa doğru bakmalı ve vücut ağırlığı da ortada olmalıdır. Temel duruş pozisyonunda bir ayak yere sağlam bir şekilde yere basıyorken diğer ayak öne doğru hareket eder. Genel olarak Tendü ile benzerlik gösteren bu hareket, ayağın konumundaki bir ayrıntı ile birbirlerinden farklılaşır. Öne doğru hareket eden ayak, Tendü hareketinin tersine yer ile bağlantısını keser ve ayak yerden yükseldikten sonra tekrar eski yerine yani başlangıç pozisyonuna geri döner.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Ayak, aynı kurallar dahilinde yana ve geriye doğru hareketini yapabilir. Jete hareketinde ayak herhangi bir tarafa (öne, yana, geriye) hareket ederken ayağın ön bölgesinin yeri sürtüyor olması önemlidir. Ayak hareket ederken topuk, dışa doğru ve ayak ucu yere bakıyor olmalıdır. Bu hareket, çeşitli figürler eşliğinde de yapılabilir. Örneğin bacağın açılıp kapanma sıklığı figüre göre değişebilir; bacak diz bölgesinden kırılıp yukarı kaldırıldıktan sonra tekrar aşağı inebilir ve figür çeşitli hareketlerle süslenebilir.
Hareketin Gelissade versiyonunda bir ayak yeri sürterek yana ya da çapraza doğru ilerler, ilerleyen ayak yerine dönerken yere sağlam basan ayak, küçük bir sıçrama hareketi yapar ve ayakların rolü değişir. Bir önceki pozisyonda yere sağlam basan ayak bu kez jete hareketini yapar ve diğer ayak da sıçrama hareketini. Bu döngü bu şekilde değişerek devam edebilir. Hareketin Grand Jete versiyonunda ise sanki havada şpagat yapılıyor gibidir. Dansçı yerden temasına keser ve havada iki bacağını da tam açarak havada asılı duruyormuş gibi gözükür.

Jete tekniği, balede karşılaştığımız kendi içinde ayrı bir disiplini olan ve göze çok hoş gelen hareketlerden biridir. Hareketi öğrenme sürecinde dansçının isteği ve kabiliyeti kadar eğitimin de etkisi son derece büyüktür. Hareket temel olarak çeşitli bale kurslarından öğrenilebilir. Baleye ve sanata da başkentlik yapan Ankara gibi bir merkez, her konuda bale öğrencilerine yardımcı olmaktadır.