BALEDE NEFES KULLANIMI

blog yazısı ekle !

BALEDE NEFES KULLANIMI

Nefes, bir canlının hayatını sürdürmesinde en temel süreç ve en kuvvetli yaşamsal bir enerjidir. Varlığı o kadar kanıksanmıştır ki canlıların üzerinde hiçbir etki bırakmıyormuş gibi gözükmeye başlamıştır. Ancak nefes, etkisiz gibi görünmesine rağmen birkaç saniyelik yokluğunda var olması gerektiğini ciddi bir şekilde belirtir.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Vücudun gerektiğinden fazla efor sarf ettiği durumlarda nefes kullanımının doğru bir şekilde idare ediliyor olması son derece önemlidir. Örneğin spor yaparken doğru bir nefes kullanımı, sporun yapılabilmesi açısından gerekli ve birincil şart olmaktadır. Aynı şekilde bale de herhangi bir spordaki gibi çeşitli vücutsal eforları içerdiğinden, doğru bir nefes kullanımı gerektirir.

Öncelikle herhangi spor dalında olduğu gibi balede de doğru nefes kullanımı, hareketlerin gerektiği gibi yapılmasına zemin hazırlar. Doğru nefes kullanımı sadece hareketlerin yapılmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda dansçı sağlığını da korur; dansçının yorulmasını geciktirir ve enerjisini, gösterinin ya da çalışmanın tamamına yaymasını sağlar.

Balede doğru bir nefes kullanımı için, doğru bir vücut pozisyonu şarttır. Doğru vücut duruşunun amacı, akciğer ve göğüs kafesinin rahatlamasını sağlamaktır. Bu rahatlama, omuz ve kürek kemiğini aşağıya çekerek yapılmaktadır. Aynı zamanda omuz ve kürek kemiğinin aşağıya çekilmesi, göğüs kafesini genişletir ve bu duruş, dansçının daha rahat, daha uygun nefes almasını sağlar.

Doğru bir vücut duruşundan sonra yapılması gereken, nefesin burundan alınmasıdır. Dansa yeni başlayanlar ya da vücut dengesini henüz oturtamamış dansçılar, genelde ağızdan nefes almayı tercih edebilirler. Bu ilk başta daha kolay gibi gelse de burundan nefes almak, diyaframı kullanmaya yardımcı olur. Böylece nefes almada temel organ olan akciğerlerin daha iyi şekilde kullanımını sağlar.

Nefes alıp vermeyi, hareketin başlangıcı ve bitişine göre ayarlamak da diğer önemli bir tekniktir. Örneğin hareket öncesi alınan nefesi, hareket esnasında vermek, doğru bir nefes uygulamasıdır. Dansçıların ilk başlarda yaptığı bir hata kesik kesik nefes almaktır. Bu uygulamadan kaçınmalı, akciğeri ve göğüs kafesini rahatlatan derin nefesler alınmalıdır.

Bale, birçok tekniği içinde barındıran bir eğitim sürecini kapsar. Bale eğitimi içerisinde, tekniklerden anlayışlara; disiplinlerden günlük yaşama kadar hayatın her alanına dokunur ve hayatın sürekli içindedir. Doğru ve kaliteli bale eğitimleri konusunda Ankara bale kursları aynı zamanda bir nefestir.