BALEDE SIÇRAMA HAREKETİ YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

blog yazısı ekle !

BALEDE SIÇRAMA HAREKETİ YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Bale, içerisinde birçok farklı tekniği barındıran ve bu teknikler arasında bir bütünlük sağlayabilen bir dans sanatıdır. Balede, bir harekete başlamadan önce diğer hareketi düşünmek gerekir. Koreografilerin son hareketleri, belli bir doğaçlama olacaksa dahi ilk baştan bellidir ve dansçı, ilk hareketini en sondaki hareketin bütünlüğünün dışına çıkmayacak şekilde yapar.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Balede bazı teknikler için daha fazla odaklanmak gerekir. Sıçrayışlar da bu önceliği isteyen hareketlerden birisidir. Dansçı nerede ve ne zaman sıçrama hareketini yapacağını bilir ve kendisini bu harekete odaklanarak önceden hazırlar. Harekete odaklandıktan sonra sağlam bir vücut duruşu, sıçrayış öncesi ve sonrasında en önemli kıstaslardandır. Dansçı, sırt ve karın sıkılığını her zaman için korumalıdır; sıçrama hareketi gevşemeyi asla kabul etmez. Çünkü bütüncül ve sağlam bir vücut duruşu dansçı yere indiğinde denge için en temel gerekliliktir. Dengede kalmak, hareketin güzel gözükmesi ve devamlılığını sağlamak için bu hareketin anahtarıdır.

Sıçrama öncesinde ayak, parmaklar üzerinde duruyor olması gerekir. Ayak, sonuna kadar gergin ve sıkı bir vaziyette duruyor olması gerekir. Sıçradıktan sonra yere inerken ayağın yapması gereken aşamaları vardır. Ayak yere temasını önce parmak ucuyla sağlamalı, sonra ayak ön bölgesi basılması ve en son da topuk yere basılmalıdır. Ayaklar yere sağlam bir şekilde bastıktan sonra dizler bükülerek sıçrayış sonlandırılır (pliye tekniği ile) ve sonraki pozisyonlar için gerekli hareketler devam eder.

Sıçrama hareketinde kolların durumu da önemlidir. Kollar her zaman belirgin bir şekilde sıkı olmalıdır. Büyük sıçrayışlarda kollar daha ön plandadır. Büyük sıçrayışlarda kuvvet kollardan alınır ve hareketin son noktasını kollar belirler. Kolların en uç noktaya kadar uzanması sıçrayışların da bittiğini ve yere düşmek gerektiğini belirler.

Sıçrama hareketi için bir dansçının vücudunun her noktasına ve yapılan hareketlerin tümüne hakim olması zorunludur. Çünkü denge ve hareket sürekliliği konusundaki bu zorunluluk ile bazı hareketler yapılabilir. Bu hareketlerin temelinde eğitim yapar ve ancak kaliteli bir bale eğitimi bir dansçıya sanatçı ruhu ve bakış açısını kazandırabilir. Ülke genelinde birçok bölgemiz, özellikle Ankara'daki eğitim merkezlerimiz bu konuda iddialı olduğunu çok önceden kanıtlamıştır.