BALEDE TANDÜ HAREKETİ NASIL YAPILIR?

blog yazısı ekle !

BALEDE TANDÜ HAREKETİ NASIL YAPILIR?

Tandü hareketi, balenin kendine has bir diğer tekniğidir. Tandü hareketi, egzersiz olarak yapılabildiği gibi çeşitli figürler eşliğinde de yapılabilir. Ayak figürleri olarak karşımıza çıkan bu hareket, balenin göze hoş gelen hareketlerinden biridir.

Tandü hareketi iki farklı konumda yapılabilmektedir ve ayakların duruşu bu harekette birincil düzeyde belirleyici olmaktadır. İlk konumda hareket, ayakların duruşuna göre 3 çeşitte yapılabilir. Bu çeşitlerden ilki öne doğru yapılan harekettir.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Bacakların birleşik, ayakların dışa dönük ve topukların birbirine bakar olduğu pozisyon, hareketin başlangıç pozisyonudur. Bir ayak sağlam bir şekilde yere basıyorken diğer ayak öne doğru hareket eder. Öne doğru hareket eden ayağın topuğu gergin olmalı ve ayak ucu yere doğru bakmalıdır. Parmak ucu ile yere hafif temas eden ayak öne ve daha sonra başlangıç pozisyonuna alınır.

Hareketin diğer çeşidinde ise ayak yan tarafa doğru doğru hareket eder. Yine bir ayak yere basar pozisyonda durur ve diğer ayak parmak ucu ile yere temas ederek yana doğru açılır. Parmak uçları gergin olmalıdır ve ayak yana uzandıktan sonra başlangıç pozisyonuna geri döner. Topuk, yana doğru yapılan harekette düzgün bir şekilde duruyor olması gerekir. Topuk arkaya ya da önde doğru değil, yana doğru yani düz bir şekilde duran bacağa doğru bakmalıdır.

Öne ve yana yapıldıktan sonra son olarak hareket geriye doğru yapılır. Hareket, geriye doğru yapılırken de aynı duruş geçerlidir ve topuğun duruşu geriye doğru dik değil, içe doğru bakıyor olmalıdır. Öne, yana, geriye ve tekrar yana yapılarak hareket ilk konumdaki 4 çeşidini de tamamlamış olur.

Hareketin yapıldığı diğer konumda ise ayakların duruşu birbirinin tersi pozisyonundadır. Yani ayaklar önlü ve arkalı duracak şekilde, ayakuçları ve dizler dışa doğru bakmalıdır. Ayakların tüm duruş kuralları yine bozulmadan ayak, öne yana geriye ve tekrar yana hareket eder ve başlangıç pozisyonuna geri döner. Bu da hareketin diğer konumundaki farklı çeşitleridir.

Bale ve teknikleri kimine göre bir ifade biçimi, kimine göre de hayatın ta kendisidir. Baleyi hayat tarzı olarak benimseyenler için Ankara bale kurslarında Tendü hareketi ve daha birçok teknik üzerinde önemle durulmaktadır.