BALENİN TEMEL POZİSYONLARI HAKKINDA 3 TEMEL BİLGİ

blog yazısı ekle !

BALENİN TEMEL POZİSYONLARI HAKKINDA 3 TEMEL BİLGİ

Bu yazımızda sizlere balenin temel pozisyonları hakkında 3 temel bilgiyi anlatacağız. Baleyi öğrenemeye başladığınızda ilk öğreneceklerinizin başında balenin üç temel adımı gelmektedir. Balenin temel adımları önemlidir. Bunun sebebi baledeki her hareketin balenin üç temel pozisyonlarından biriyle başlaması veya bitmesidir. Şunu unutmayın ki en iyi bale eğitimi Ankara'da verilir.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Balenin en temel hareketleri plie ile başlar, dizi kırma hareketleridir de mi plie ve grandplie .Balede 2.ci temel hareketimiz battementtendu'dür, ayağın altı yere sürerek son noktada point durumuna getiririz, kalçayı tam açıkta dizi tam yanda tutmaya çalışırız ve aynı geldiğimiz yoldan tekrar pozisyona döneriz, öne yana ve arkaya yapabiliriz.Daha sonraki temel hareketimiz battementjete'dir yine battementtendu gibi çıkar hareket ayağının altını yere süreriz fakat son noktada parmak ucunu yerden kurtarır biraz yukarı kaldırırız ve aynı şekilde geldiğimiz yoldan geri pozisyona kapatırız.

Balede bir sonraki temel hareketimiz Rond de jambedir ufak bir hazırlıkla başlarız ,önce ayağı birinci pozisyona alırız ordan öne gereriz sonra yarım daire çizerek tam arkaya kadar götürürüz ve hareketi devam ettiririz.Rond de jambe ' den sonraki egzersizimiz frape'dir yine ufak bir hazırlıkla başlarız ayağı atak bir şekilde öne doğru gerip tekrar yerine çekeriz,aynı şekilde yana arkaya ve öne yapabiliriz. Bir sonraki adımımız fondüs 'dür, fondüs'de tek ayağı yukarı doğru koyarak çekeriz destek bacak plie'dedir ve iki dizi aynı anda gereriz fakat çalışan diz öne yana doğru veya arkaya doğru gerilebilir Fondüs'den sonraki hareketimiz devellopes'dir ,parmak ucunu gererek dizi yukarı doğru .....retireye çekeriz ve bacağı ön tarafa yan tarafa veya arkaya uzatarak açarız.Balenin temel hareketleri bunlardır,bunları aynı zamanda hergün egzersiz olarak da tekrarlarız,barda ve ortada olmak üzere.

Daha kısa ve amatörce anlatmak gerekirse, balenin ilk pozisyonunda topuklar tamamıyla dönmüş durumdadır. Topuklar birbirine değecek şekildedir ve ayakların yönü dışarıya doğrudur. Bu pozisyonu ayaklarınızla bir doğru yapmaya çalıştığını düşünebilirsiniz. İkinci pozisyon, ayakların topukları dışarı doğru dönmüş durumdayken topuklar arasında bir adım mesafesi bulunmaktadır İlk pozisyon ile benzerlik göstermekte olup tek farkı ayakların birbirinden ayrı durumda olmasıdır. Üçüncü pozisyonda ayaklardan biri diğerinin önündeyken önde olan ayak arkadaki ayağın orta kısmına değecek pozisyondadır. Bu temel pozisyonlarla baleye başlamış olursunuz.