BALEYE BAŞLAMA YAŞI VAR MIDIR?

blog yazısı ekle !

BALEYE BAŞLAMA YAŞI VAR MIDIR?

Sağlık, esneklik ve düzenli bir yaşam için yapılacak en uygun danslardan olan baleye günümüzde en çok çocuklar ilgi göstermektedir. Olması gereken en uygun davranışta erken yaşlarda bu dans türüne başlamaktır. Çünkü fiziki yapı ve zihinsel farkındalığın en uygun olduğu zamanları içeren çocukluk döneminde hem figürler kolay algılanacak hem de hareketlerin gerçekleştirilmesi daha rahat olacaktır. Peki, baleye başlama yaşı var mıdır?

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale OkullarıVar olan görüşe ve eğitmenlerin tavsiyelerine göre bale'ye başlamayaşı kız veya erkek çocuklar için 4 – 11 olmalıdır. Ama bebek balesi adı verilen sınıflarda 3 – 3,5 yaşında öğrenciler de kabul edilmekte onlara özel temel eğitimleri verilmektedir. En ideal başlamayaşı yine de 4-11 yaş aralığıdır . Ancak bu yaş aralığından sonra da öğrenmek isteyenler, merakı olanlar, aldıkları dans derslerine faydalı olacağını düşünenler de kurslara ve okullara başvurabilirler. Yetişkinler için de bale çalışmaları yapılmaktadır. Yetişkinler de yaş sınırlaması yoktur. Vücudu esnetmek, kuvvetlendirmek, dik bir duruş, dengeli beslenme alışkanlığı ve vücut koordinasyonu artırmak isteyenler için veya çalıştığı dans stiline katkıda bulunacağı düşünenler için de bu dans önerilmektedir.

Bale özellikle kız çocuklarının hayallerini süsleyen büyülü bir dünyadır. Özverili ve uzun olduğu kadar zevkli ve geri dönüşümü olan bir sanattır. Bale yaşı profesyonellik adına ciddi önem taşır. Profesyonellik adına uzun bir süreç gerektirdiği için en erken yaşta başlanılması tavsiye edilir. Bunun dışında bale eğitimi Türkiye'de en iyi Ankara'da verilir.

Bale çocukların yaşamını büyük ölçüde etkiler. Her türlü aktivite gibi bale ve dans derslerinin de, çocuğun sosyalleşmesine faydası tartışılamayacak boyuttadır. Grup halinde yapılan dersler ve ortak bir zevkin paylaşılması sınıftaki kaynaşmayı da beraberinde getirmekte, okulda asosyal görünen pek çok çocuk hızla değişerek arkadaş gruplarının aktif bir üyesi durumuna gelmektedir. Bu konuda dersler haricinde gerçekleştirdiğimiz okul aktivitelerinin de payı büyüktür.

Okul piknikleri, sınıf gezileri, yemekler çocukların ve velilerin bir araya gelerek kaynaşmasına ve zevkli bir sosyal ortamı paylaşmasına katkıda bulunmaktadır. Bir çocuğun ya da gencin yetişmesindeki en önemli etkenlerden biri de kuşkusuz kendini ifade edebilme yeteneğidir. Dans eğitiminin insan gelişimine bu konudaki katkısıysa tartışılmazdır. Durum böyle olunca küçük yaşlarda başlanılan bale daha iyi sonuçlar verir.