BEBEK BALESİ: BEBEKLER BALE YAPABİLİR Mİ?

blog yazısı ekle !

BEBEK BALESİ: BEBEKLER BALE YAPABİLİR Mİ?

Günümüzde bale ile bebekken tanışabilmek mümkün. Bebek balesi, son zamanlarda ortaya çıkan ve popüler olmaya aday bir dans eğitimidir. Klasik müziğin bebeğe olumlu katkı sağladığı herkesçe bilinen bir gerçektir. Bu gerçek, bir adım ileriye taşınarak bebekler hem klasik müzik dinleyebilir; hem de bebek balesi yapabilir.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Baleye başlama yaşı uzmanlar tarafından en erken 4 olarak önerilmektedir. Bebek balesi, bale hareketlerinden ziyade bebeğin dış dünya ile iletişimini güçlendirmeye yönelik bir süreçtir ve bu eğitim 2 - 3 yaşındaki bebeklere verilir. Özel kurslarda verilen bu eğitimlere bebekler, ebeveynleri ile dâhil olurlar. Her minik, kendi yaş grubu ile çalışır ve ay olarak yaş farklılıkları üzerinde hassas bir şekilde durulur. Dersleri eğlenceli hale getirmek için çeşitli nesneler kullanılabilir. Top vb. bebeğin ilgi duyduğu farklı oyuncaklar, bebeğin eğitime odaklanması için kullanılan nesneler arasındadır.

Bebek balesi, minikleri müzik ile buluşturmakla kalmaz, aynı zamanda bir bilinç oluşturarak miniklerin hareket kapasitesini geliştirir. Bu eğitim bebeğin nesneler ve kendi vücudu ile ilişkiler kurmasını sağlar; bebek, kendi vücut hareketlerini kontrol almayı öğrenir. Bebek balesi ile minikler, kendi üzerlerinde sağladıkları kontrol ile hareketlerini bir uyum içinde sergiler.

Bebekler, bu eğitim ile sosyalleşmenin ilk adımlarını da atarlar. Bu sosyalleşme, evdeki gibi anne baba ve ihtiyaç odaklı değildir; bebeğin alışık olmadığı, koordinasyon ve uyum odaklı bir sosyalleşmedir. Aynı zamanda bebek, bu eğitim ile akranları ile aynı ortamda olarak ortak bir dil ve ifade biçiminde birleşirler.

Bebek balesi, miniklerin fiziksel özelliklerini geliştirirken, gelecekte başarılı ve sağlıklı biri olmalarını sağlayabilir. Örneğin, birey balenin yaratıcı ve sağlıklı yönleri ile bebekken tanıştığı için bu özelliklerini gelecekte de kullanabilir ya da dans tekniğine aşina olduğundan dolayı gelecekte profesyonel bir balet, balerin olmayı arzulayabilir.

Bebek balesi, bebeğin fiziksel sınırları dâhilinde yararlı ve etkili bir eğitimdir. Bu eğitime bebeğin tepkileri devam edip etmeyeceğine karar verecektir. Bebeğin baleye uyumlu olup olmadığına karar verirken bu konuda uzman eğitimcilerin de fikirleri alınarak kursa başlanmalıdır. İstanbul, bu konuda fikir edinebileceğiniz örnek bir şehir olup çeşitli semtleri ile her yaştan bale eğitimini kaliteli şekilde veren sanat merkezlerimizdendir.