BİR BALE ÇALIŞMA SALONU NASIL OLMALIDIR?

blog yazısı ekle !

BİR BALE ÇALIŞMA SALONU NASIL OLMALIDIR?

Bale, ciddi ve zorlu çalışma süreçleri içeren bir dans disiplinidir. Her hareketin kendine özgü tekniği olan balede çalışma ve egzersizler, özel bir salonda yapılmalıdır. Bale hareketlerinin doğru bir şekilde yapılabilmesi için ve sağlık açısından uygunluğu göz önüne alındığında, hareketlerin yapıldığı alan en az dansçının kabiliyeti ve disiplini kadar gerekli olmaktadır.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları

Bale salonlarında bulunması gereken temel araç gereçlerden biri bale barıdır. Bar olmadan bir bale çalışması düşünülemez çünkü çalışmalarda bar aleti, sıklıkla kullanılmaktadır. Çalışmanın gidişatına göre de bar aletine sürekli de ihtiyaç olabilmektedir. Dansçı, temel düzeydeki hareketleri bar egzersiz aletine tutunarak yapar. Bar, dansçının güç almasını ve hareketin doğru bir şekilde yapılmasını sağlayan ve kolaylaştıran bir bale salon malzemesidir.

Bar, bale salonunda duvardan duvara uzanabildiği gibi ayaklı çeşidi ile tek başına yerde de durabilir. Boyu ortalama 1 metre olan, ahşaptan yapılma kalın bir çubuktur.

Aynalar balenin çalışma alanında olması gereken diğer materyallerdir. Dansçı, hareketlerinin kontrolünü bu materyaller aracılığı ile sağlar. Vücut duruşunun en başta öğrenilmesi ve zamanla alışkanlık haline gelmesi şarttır. Ayna, dansçının kendini kontrol edebilmesinde temel bir bale salon malzemesidir. Dansçı, ayna kontrolleri ile hareketlerinin tekniğe uygun olup olmadığı hakkında fikir sahibi olabilir.
Dansçıya bazen eğitmenin uyarıları yetmeyebilir, dansçı eğitmenin uyarılarını aynı zamanda kendisi de gözlemlemesi gerekir. Aynalar, eğitmenin uyarılarını dansçıya gösterir ve hareketin doğru bir şekilde yapılmasına kuvvetli bir katkı sağlar.

Bir bale çalışma alanında diğer önemli materyal ise zemindir. Dans çalışma alanı zemini, dansçıya hareketlerini yapma konusunda kolaylık sağlamalıdır. Örneğin zemin, kayıp düşülecek kadar kaygan olmamalı ve hareketlerin akışını normal bir standartta sağlayacak yapıda olmalıdır. Tahta parke, pvc kaplamalı bir zemin ya da daha farklı bir zemin yapısı ideal olandır.

Bale için her alan müsait olmadığından dolayı özel tasarlanmış bale salonları, bu dans içi en uygun yerlerdir. Kaliteli ve sağlıklı bir dans eğitimi için kursların çalışma alanları hakkında fikir sahibi olmak gerekir. Sanatın önemini kavrayan Ankara bale eğitimleri, balenin olması gerektiği bir ortamı her seviyeden dansçılara sunmaktadır.