ÇANKAYA BALE KURSU

blog yazısı ekle !

ÇANKAYA BALE KURSU

Yeniden doğuş olarak adlandırılan Rönensans döneminde sanat, bilim ve felsefesinin sesi yükselmeye başlıyor. Bu yükseliş İtalya sınırları içerisinde yepyeni bir sanatın varoluşu ile ilerliyor. Bale, İtalya'nın tüm soylularını aydınlatırken kendi kalıbına sığmaz oluyor. Bir süre sonra halkla tanışıyor ve ardından Avrupa'ya yayılıyor. Avrupa'dan Rusya'ya ardından da dünyaya adını duyuran sanat günümüzde de tüm cazibesiyle ilgililerini büyülemeye devam ediyor.

Çankaya'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Çankaya Bale Okulları

İtalya, Fransa, Rusya'da klasikleşmiş edebiyat eserlerinin klasik müzik eşliğinde sahnelenmesi yüzyıllarca bale severleri mutlu etmeye yetiyor. Popüler müzik algısının değişmesi, klasik bale algısına dokunmazken dönem şartlarına uyumlu, başka bir türün doğuşu ile neticeleniyor. Klasik balenin eşsiz performanslarına bir diğer alternatif olarak modern bale ekleniyor. Günümüz bale kursları klasik bale eğitimi ile başlıyor, ilerleyen fazlarda farklı koreografiler ile zenginleşiyor. Bale, ister klasik olsun ister modern olsun her hali ile en estetik sanat olarak karşımıza çıkıyor.

Aşağıdaki videoda balerin ve baletlerin performansı yer alıyor. Sahne tüm dansçılara eşit ağırlıkla dağılmış. Dansçıların senkronize figürleri de dikkat çekiyor. Balenin kadın vücuduna olduğu kadar erkeklere de yakıştığını bir kez daha kanıtlar nitelikte.
Aşağıdaki videoda Vaganova Metodu ile eğitim almış dansçıların performansı yer alıyor. Performans ritmik müziği, dansçıların enerjik koreografileri ile mutluluk aşılıyor.
Vaganova Metodu, Rus ekolünün bale tarihine adını yazdırmasının en önemli etkenlerinden biri. Agrippina Vaganova metoda adını veren balerin. Bu metodla bale eğitimi yetenek ve yaşlara göre sınıflandırılıyor ve her sınıf için uygunluk derecesi adına sınavlar uygulanıyor. Vaganova günümüzde de sıklıkla tercih edilen en güvenilir bale eğitimleri arasında yerini alıyor.

Çankaya Bale Kursları kız ve erkek çocuklara eğitim verdiği gibi yetişkinler için özel sınıflar açarak her yaştaki bale severi bir araya getiriyor. Çocuk eğitimleri yaş gruplarına göre sınıflara ayrılırken, yılsonlarında tüm öğrencilerin yer aldığı resitaller, gösteriler düzenleniyor. Yetişkin bale eğitimlerinde ise vücudu zinde tutmak, egzersiz yapmak ve bale figürleri ile dans etme yetisi kazanma imkanı sunuyor. Çankaya, Bale Kursu için ideal adres, biran önce kaydınızı yaptırın ve baleyi hayatınızın ritmine taşıyın.