ÇOCUKLAR İÇİN BALE KURSUNUN FAYDALARI

blog yazısı ekle !

ÇOCUKLAR İÇİN BALE KURSUNUN FAYDALARI

Bale; müzik ve koreografi uyumunu sahneleyen eşsiz bir danstır.

Aşağıdaki videoda bale eğitimi alan öğrencilerin duruş, adım ve klasik bale figürlerine yatkınlıklarını izleyeceksiniz. Genç bale dansçılarının performansına ulaşmak için çocuk yaşlarda bale eğitimine başlanması ve disiplinli çalışmalar yapılması gerekiyor. Siz de Ankara Bale kursu kayıtlarını takip ederek Türk Balesi'nin yeni isimlerini yetiştirebilirsiniz.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Çocuklar için bale kursunun faydaları nelerdir?

Bale, beden ve zihin hakimiyeti gerektiren bir dans türüdür. Bale yapan çocuklar beden ve zihin hakimiyeti kurmayı öğrenerek vücut disiplini kurgusunu oluşturmayı başarırlar. Bu disiplin, gelecekte tüm yaşamlarını etkileyecektir. Zihin ve beden terbiyesi anlamında güçlü karakteristik özelliklerle yetişmeleri konusunda çocuklar için bale kursu son derece faydalıdır. Bale müzik eşliğinde sergilenen bir sanattır. Bale eğitimi alan çocukların müzik kulağı ve ritim duyguları gelişir. Böylece müziğin ana ritmi ya da alt nota geçişlerinin takibi ile nüanslara uygun hareket kabiliyetleri gelişiyor.

Bale, belirli bir kurgu ya da koreografi üzerinden tiyatral anlatım içeriyor. Bu sebeple dünya klasikleri ya da özgün eserlerle tanışan çocukların sanat algısı gelişiyor. Yaşıtlarından çok daha erken klasik eserler ile tanışma fırsatı edinen çocukların, hayal gücü ve sanatsal anlatım yetenekleri ön plana çıkıyor. Bale okullarında eğitim alan çocuklar, doğru duruş ve farklı adımlar ile vücutlarına şekil verme yetisi ediniyor. Böylece bedenlerinde çocukluk evresi sonrasında, özellikle ergenlik döneminde görülen ve yetişkinlikte de devam eden kamburluk vb. duruş bozuklukları oluşumu engelleniyor. Kaburga, omur ilik ve kas yapıları bale egzersizleri ile sağlıklı gelişim gösteriyor.

Bale hareketleri, kol, bacak kurgusu içeriyor. Bale çocuklara koordineli hareket etmeyi öğretir aynı zamanda sahnelenen eserin duygusunu vermek adına mimik ve duruş hakimiyeti de sağlayacağı için duyguları yansıtma ve beden dili, doğru mesajı dışavurum özelliği katması anlamında da çocuklar içi faydalıdır. Bale eğitimi grup çalışması halinde veriliyor. Grup çalışması ile küçük yaşta tanışan çocuklar, topluluk ile senkronize hareket etmeyi, gerekli durumlarda grubun zayıf halkasını kompanse etmeyi öğreniyor. Grup çalışması esnasında farklı yapı ve karakterlerdeki ekip arkadaşları ile ortak paydada buluşma gerekliliği bale eğitimi alan çocuklara aşılanıyor. Böylece farklılıklara saygı duyan, insanları seven, toplum hayatına kolay adapte olan bireyler yetişiyor.

Bale eğitimi alan çocuklar dönem sonlarında sınava tabi tutularak seviyelerine uygun sınıflarda eğitimlerine devam ediyor. Böylelikle bale öğrencileri her yeni dönemde yeni arkadaşlar edinerek, sosyal çevre kabul edilirliği konusunda yaşıtlarına oranla daha girişken ve uyumlu tutumları ile dikkat çekiyor. Özellikle kız ve erkek öğrencilerin yer aldığı eşli bale çalışmalarında karşı cins ile iletişim kurma ve arkadaşlık algısının gelişimi sağlanıyor. Böylelikle hemcins ve karşı cinslerle iletişimleri gelişen çocuklar karşı cinsten çekinme, korkma, üstün ya da aşağı görme gibi baskı toplumlarında görülen olgulardan bağımsız, eşitlik algısının hakim olduğu çağdaş bakış açısı ile yetişiyor. Uzun süreli bale kurusuna dahil olan çocuklar için bir diğer fayda ise; ergenlik çağı ve öncesinde doğru beslenme ile vücudun kas yapısını koruma ve kontrol altına alarak direnci yüksek bir bedene sahip olmalarıdır.

Çocuklar için bale kursunun faydaları saymakla netleştirebileceğimiz kadar kısıtlı olmasa da bilinen ve ispatlanan bir diğer faydası ise; resitaller ve gösterilerle sahneye çıkan çocukların, toplum içinde konuşma, dans etme, sahne performansı ve özgüven gerektiren tüm durumlarda kendilerinden emin duruşa sahip olmalarıdır. Temsil yeteneği gelişmiş çocuklar, ilerleyen dönemlerde sosyal ve profesyonel hayatlarında daha başarılı bireyler oluyor. Çocukların beden, zihin ve ruh sağlığı gelişim süreçlerini sanata yönlendirerek yönetmek atılabilecek en makul ve değerli adımlar arasında yer alıyor. Bale, çocuklar için eğlenceli bir aktivete olarak başlıyor; uzun süre devam etmesi halinde hayat disiplini ve sanatsal bakış açısı ile topluma faydalı bireyler yetiştirme imkanı sağlıyor.

Bale çocuklara hoşgörü geliştirme, kendini ve toplumu sevme gibi karakteristik özellikleri katıyor. Sağlıklı bir beden ve ruh için çocuklarınızı Ankara Bale Okulları ile buluşturabilir. Geleceğin sanatçılarını yetiştirebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda klasik bale adımlarına ek olarak sanatçının özgün adım ve figürlerini de izleyeceksiniz. Sanatçı gerek müzik seçimi, gerekse adımları ile modern balenin en belirgin örneklerinden birini sahneliyor. Performansta da gözlemleyeceğiniz gibi bale, sanatçısını anlatmak istediği duygu oluşumlarında saklarken, bireysel performanslarda bulunulan sahneyi unutturan, sanatçısına bambaşka duygu geçişleri yaşatan bir sanat. Videoyu izlerken bu büyülü dünyada kaybolmak istediğinizi fark edeceksiniz.