İYİ BİR BALE DANSÇISI NASIL OLMALIDIR?

blog yazısı ekle !

İYİ BİR BALE DANSÇISI NASIL OLMALIDIR?

Bale, hareketleri ve kuralları gereği dans yapısına sahip bir disiplindir. İnsanlığın gelişme gösterdiği çağlardan beri yapılan dans çeşidinin moderni olarak kabul edilir. Yeniçağ ve yakınçağ zaman dilimlerinde (zaman net olarak bilinmemekte) toplumların da katkısı ile bale, sadece bir dans olmaktan çıkmış, aynı zamanda bir sanat dalı haline gelmiştir. Günümüzde de bale, devlet konservatuarları çatısı altında eğitimlerini sürdürmekte ve sahnelenmektedir.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Bale, sanatın bir dalı olduğu için baleyi icra edenlerin de sanatçı olması gerekir. Ancak her bale yapana bir sanatçı diyemeyiz. Çünkü sanatçı olabilmek için belli eğitimlere ve bu alanda belirli bir geçmişe gerek vardır. Bu noktada amatör olarak baleyle ilgilenenleri ve profesyonel olarak ilgilenenleri ayırmak gerekir.

İyi bir bale dansçısı, bir sanatçı ruhuna sahip olmalıdır; hayata sanat penceresinden bakan, bazı şeyleri sanat süzgecinden geçirerek anlamlandıran kişidir. İyi bir bale dansçısı, sanata gerekenden daha fazla önem veren ve hayatını bu yolda sürdürendir. Ancak bu kısa bir zamanda gerçekleşmez. Bunun gerçekleşmesi için uzun ve yorucu yollar gerekir. Bale eğitimlerinin de yıllarca sürdüğünü göz önüne alırsak, balenin sanat ile ne kadar iç içe olduğunu da anlarız.

Sanatçı olmak, prensip sahibi ve disiplinli olmayı gerektirir. İyi bir bale dansçısı, prensip sahibi ve disiplinli olmayı, iyi bilen kişidir. Bir dansçı, her zaman kendi gizil gücünün farkında olmalıdır. Yaptığı işin ehemmiyetini ve eşsiz olduğunu kavramalıdır. Estetik ve güzellik kavramlarını bir mesaj ile birleştirmelidir. İyi bir dansçı -belki de en önemlisi- hiçbir zaman "ben oldum" dememeli, aksine "daha gidecek çok yolum var" demeli ve bunu hayatına konumlandırmalıdır. İyi bir bale dansçısı, sanat malzemesine –yani vücuduna- iyi bakandır. Kendini toplumdan soyutlamayan, bilgi ve birikimlerini her zaman geliştirmeye çalışan kişidir.

Bale eğitimleri ve gerekli enerji, belli başlı eğitimler ışığında bireylere verilebilir. Ancak kişinin sanatçı olabilmesi kişinin kendi içinde saklıdır. Eğitimler, sadece kişinin bu gizil gücünü sakladığı yerden açığa çıkarmasına yardımcı olabilir. Bu gücü açığa çıkarmak için sanata önem veren kaliteli kurslar gereklidir ve Ankara şehri gibi sanata gereken önemi veren bölgeler, iyi sanatçılar yetiştiren yerlerdir.