KENDİNİZE EN UYGUN BALE AYAKKABISINI NASIL SEÇMELİSİNİZ?

blog yazısı ekle !

KENDİNİZE EN UYGUN BALE AYAKKABISINI NASIL SEÇMELİSİNİZ?

Ankara 'da bulunan bale okullarının eğitmenleri bu kadar fazla çeşit içerisinde kendinize en uygun bale ayakkabısını seçebilmeniz için bazı püf noktalarını sizlerle paylaşmak istiyor.

Eğer siz de Ankara 'da yaşıyorsanız ve henüz bale öğrenmeye yeni başladıysanız, aşağıda bahsedilen maddelerin sizlere yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Ankara'daki tüm Bale Kursları için tıklayınız
Ankara Bale Kursları

1 AYAĞINIZA TAM OLARAK OTURMASINA DİKKAT EDİN

Bale ayakkabıları, bir balerinin dans tekniğini geliştirmesine yardımcı olduğu kadar ayaklarını ve bileklerini korumasına da yardım eder. Ankara 'da bulunan bale kursu hocalarının da belirttiği gibi bale ayakkabınız ayağınızı tıpkı bir eldiven gibi sarmalıdır. Ancak tabii ki bu olması gerektiğinden daha küçük bir ayakkabı almanız anlamına gelmemelidir. Önemli olan ayak parmaklarınızın içerisinde halen hareket edebilmesidir.

Aynı zamanda bale ayakkabılarını denerken, size en çok yardımcı olacak yöntem giydikten sonra parmaklarınız üzerinde yükselmeye çalışmaktır. Bu hareketi yaptığınız sırada parmaklarınızın ayakkabının içerisinde rahat hareket edebilmesi gerekir ve eğer iki ölçü arasında kararsız kalıyorsanız daima yüksek numaralı olanı tercih etmek daha mantıklıdır.

2. YAPILDIĞI MALZEME ÖNEMLİDİR

Bale ayakkabıları deriden veya kalın kumaştan yapılabilir. Burada sizin tercihiniz ise tamamen kişisel olacaktır. Deri ayakkabılar daha uzun ömürlü olmalarına rağmen biraz daha pahalıdır. Ancak aynı zamanda deri ayakkabıların daha şık durduğu da söylenebilir. Kumaş olan ayakkabılar ise daha kolay temizlenebildikleri ve bazı kişilerin ayaklarını içerisinde daha rahat hissetmelerini sağladığı için tercih edilebilir.

Bu tercihi yaparken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer etken de dans pistinin tipidir. Deri olan pabuçlar tahta döşemelerde, kumaş olanlar ise diğer zeminlerde daha etkilidir.

3. TEK VEYA İKİ PARÇALI TABAN SEÇİMİ

Bale ayakkabılarının tabanları iki parça halinde veya tek bir bütün olarak bulunabilir. Tek parçalı tabana sahip pabuçlar puant için çok tercih edilmese de biraz alıştırma ile bunu sağlayabilir ancak iki parçalı tabana sahip olan pabuçlar puantta durmanızı oldukça kolaylaştıracaktır.

4. BAĞCIKLARINI KONTROL EDİN

Bale ayakkabıları genellikle bağcıkları olmadan satılır. Böylece siz kendi ayak yapınıza uygun olarak en doğru yere bu bağcıkları dikebilirsiniz. Ancak eğer sizin ayağınıza tam olarak uyan bir bağcıklı modelini de bulursanız kendinizi şanslı sayarak bunu da rahatlıkla tercih edebilirsiniz.