KIZILAY BALE KURSU

blog yazısı ekle !

KIZILAY BALE KURSU

Ankara, tartışmazsız ki sanatı yaşayan bir şehir. Sanatın her dalı için birbirinden özel ve uzmanlığını kanıtlamış kursları Ankara'da bulmak çok kolay. Özellikle her yaşa hitap eden ancak çocuk yaşlarda ilgilenilmesi halinde meslek olabilecek bir sanat, kısacası bale için doğru adres Kızılay Bale Kursları. Kızılay Bale Kursu öğrencileri, dalının en iyileri ile çalışıyor ve balenin cazibesinde kendilerini ve kimliklerini buluyor. Baleyi diğer tüm danslardan ayıran en belirgin özelliği yoğun egzersizleri ve disiplin gerektiren çalışması.

Kızılay'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Kızılay Bale Kursları


Günümüzde baleyi iki kategoriye ayırmamız gerekse klasik dönem ve modernizm esintisi olarak nitelendirebiliriz. Klasik bale sınırları içerisine Rus, Fransız ve İtalyan ekollerini ekleyebiliriz. Bahsi geçen ülkelerden İtalya balenin doğum yeri olarak kabul ediliyor. Fransa gelişim süreci, Rusya kendi ekolü ile dünyaya açılan bir pencere olarak adlandırılabilir. Her ne kadar farklı türler gibi gözükse de temelleri klasik dönem çizgilerine dayanıyor.

Neo klasikçiler,modernizm yanlıları ya da çağdaş bale sevdalıları gibi farklı sıfatlarla anılan yeni nesil bale severler için aşağıda modern bale solosu yer alıyor.
Klasik dönemden tamamen bağımsız çizgileri ile modern bale de son yılların dikkat çeken akımı olarak açığa çıkıyor. 2000'li yıllarda baleyi sevmek klasiklere ilgi duymak ya da klasik müziği sevmek anlamından uzaklaştı. Minimalist anlatımlar ve modernizm eşliğinde neoklasik denen yeni bir bale anlayışı doğdu. Böylece bale günlük hayata uyarlanabilir oldu. Kimi zaman romantik, kimi zaman trajik, kimi zaman ise absürt tarzı ile yepyeni bir kitleye hitap eder oldu. Bale küçük yaşlarda klasik bale eğitimi ile başlar ardından dansçının kendi isteği ya da koreografi gereği modern bale figür ve koreografileri ile sürdürülebilir.

Festivaller ve yarışmalarda yoğunlukla klasik bale eserleri yer alıyor. Balenin klasik ya da neoklasik yaklaşım figürleri ile sahne almak isteyen çocuk ve yetişkinler için eğitim imkanı bulunuyor. Yetişkin sınıflarında her yaştan bireyle karşılaşmak mümkün. Çocuk sınıflarında ise aynı yaş grubu ve eş yetenekteki çocuklara bir arada eğitim veriliyor. Çocuk sınıflarında belirli dönemlerde uygulama sınavları yapılıyor.

Böylece çocuklar yaş ve yeteneklerine göre bir üst sınıfa geçme ya da geçmeme konusunda yönlendiriliyor. Eğitimin sonunda bir üst sınıfa geçmesi uygun bulunmayan çocuklar yaş grubu uyması halinde farklı eğitim grubu ile aynı seviye eğitimi alabiliyor. Böylece çocukların daha başarılı çocuklar arasında kalıp kendilerini yeteneksiz hissetme gibi olumsuz duygulara kapılmaları engelleniyor. Yetişkinler için de keyif alıp egzersiz yapacakları bale eğitim sınıfları açılıyor.

Çocuk ya da yetişkin sınıflarına dahil olarak keyifli ve kaliteli bir bale eğitimi almak için Kızılay Bale Kursu kaydınızı yaptırabilirsiniz.