KLASİK BALE VE MODERN DANS ARASINDAKİ FARKLAR

blog yazısı ekle !

KLASİK BALE VE MODERN DANS ARASINDAKİ FARKLAR

Kısaca tanımlamak gerekirse Klasik Bale kurallı, Modern Dans ise özgür adımların dansıdır. Klasik balenin uluslararası ölçütlerde kabul görmüş matematiği ve kurallı bir yapısı bulunuyor. Yapılan her figürün kalitesini belirleyen ölçütler olduğu gibi kişisel yorumlardan uzak, metoduna uygun yapılması halinde kabul görüyor. Modern dans da ise dansçının müziği, durumu ya da konsepti algılaması, özgün koreografiler oluşturarak aktarması söz konusu. Modern dansın doğru ya da yanlış gibi keskin bir çizgisi bulunmuyor.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları

Bunun yerine gösterinin izleyici de bıraktığı etkiye göre estetik kavramı inceleniyor. Kaldı ki estetik, herhangi bir kuram ya da kural üzerinden değerlendirilmediğinde göreceliliğini açığa vuruyor. Modern dans gösterisinin genel geçer bir değerlendirme anlayışı olmaması da kuralsız oluşundan geliyor. Klasik bale Rönesans döneminde yani 15. yüzyılda kendi kurallarını yazarken doğmuş. Oysa modern dans, klasik baleye tepki niteliği taşır gibi; kökeni Amerika dolaylarına dayanan 19. yüzyıl ile tanınan dansın özel bir sistematiği bulunmuyor.

Aşağıdaki videoda klasik bale gösterilerinden Swan Lake'in bir versiyonu yer alıyor. Figürlerin, adımların klasik bale normlarına uygun sergilendiğini görüyoruz.
Aşağıdaki videoda modern dans solosu yer alıyor. Dansçının özgün figürleri dikkat çekiyor.
Amerika'nın dünya normlarına karşı çıkıp kendi kurallarını yazan yapısı, modern dansa da ilham vermiş gibi gözüküyor. Hissedileni, sahneleyen, gösterileni doğru kılan özgürlüğün dansı olarak da adlandırılıyor modern dans. İçerisindeki adımlar ve dönüşleri dikkatle incelediğinizde klasik baleden feyz alındığı aşikar. Ancak kökünü asimile ederek yansıtan, özgür ve özgünleştiren bu dans klasikçiler tarafından sevildiği kadar tepki almaktan da geri kalmıyor. Kimi klasik bale tutkunları tarafından temelinde bale olan her figür ve performans sevilirken, kimi klasikçilerin balenin matematiği ve zarafeti ile oynandığı gerekçesiyle tepkisine konu oluyor.

Klasik bale, klasik müzik eserleri ile hayat bulurken, modern dansın müzik türü kısıtlaması bulunmuyor. Ankara Bale Okulları klasik bale eğitimleri ile dikkat çekiyor. Klasik bale eğitimi alan bireyler özgün koreografileri ile modern dans sahneleyebilirken; klasik bale yapabilmek için balenin kurallar ve uygulamalarına dair disiplinli bir eğitim alınması şart oluyor. Tüm dans severler Ankara Bale Kursları ile klasik balenin zarif dünyasını keşfedebilir.