ÜNLÜ BALERİNLER

blog yazısı ekle !

ÜNLÜ BALERİNLER

Bale, dansın kendine özgü koreografi ve figürlerle süslenmiş sahne sanatıdır.

Balerin nedir? Balerin kime denir? Balerin ne demek?

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Sorularının tek bir yanıtı bulunuyor. Bale yapan kadın dansçıya balerin denir. İtalyanca, Fransızca ve Rusça da bale yapan kadın dansçıya ballerina, İspanyolca da ise aynı anlama gelen bailarina kelimesi kullanılıyor. Bale, İtalya'da Rönesans döneminde doğduğu bilinen bir dans. Rönesansın sanat anlayışından günümüze kadar tazeliğini yitirmeyen dansın gerek geçmişe damgasını vurmuş gerekse günümüzde etkileyici perfomansları ile ünlenen sanatçıları bulunuyor.

Ünlü balerinler, pek çok klasik eseri sahneledikleri gibi modern dönem eserleri ve özgün dansları ile de sanatın bale halini sevenleri ile buluşturuyor. Ünlü balerinler denince ilk akla gelen isimler arasında kendi ekolünü oluşturan Rus Balerinlerin yoğunlukta olduğu şüphesiz.

Ünlü Rus Balerinler; Svetlana Adyrkhaeva, Maria Alexandrova, Nina Ananiashvili Bolşoy Tiyatrosu'nun farklı dönemlerde baş balerinleri olarak görev aldı.

Nina Ananiashvili'nin Kuğu Gölü Balesi Odette rolü yakın dönemin unutulmazları arasında yerini alıyor.

Irina Baronova, 1930'lu yıllarda yeteneği keşfedilen sanatçı, sahnedeki olağanüstü performansını ilerleyen yıllarda sinema filmlerinde bale yönetmenliği yaparak sürdürdü.

Bolşoy Tiyatrosu'nun yetiştirdiği büyük yeteneklerden bir diğeri de döneminin baş balerini Natalia Bessmertnova... Sanatçı Giselle rolü ile tarihe damgasını vuranlar arasında yerini alıyor.

Olga Lepeshinskaya 1940'lı yıllarda Bolşoy Tiyatrosu'nun baş balerini olarak sahne aldı. Don Kişot eserindeki Kitry rolü ile Bolşoy Tiyatrosu'nun namına nam katan sanatçıları arasına girdi.

Rus ekolü saymakla bitirilemeyecek kadar çok sayıda ünlü balerinle ve muhteşem yetenekle dolu. İtalyan, Fransız ve Türk Balesi de ünlü balerinler ve yetenekli sanatçıları dünya ile tanıştırdı ve tanıştırmaya devam ediyor. İtalyan Balesi'nin ünlü sanatçısı Pierina Legnani dansın gelişmesi ve dünya çapında ses getirmesi için yoğun çalışmalar yapmış bir sanatçı. Fransız ünlü balerinler diyince farklı dönemlerdeki temsilleri ile ilk akla gelen isimler arasında; Adèle Alphonsine Dumilâtre, Violette Verdy, Dorothée Gilbert, Hélène Bouchet sanatçılar yer alıyor.

Aşağıdaki video Kuğu Gölü eserinin 2007 yılında Ankara Bale Sanatçıları Cankat Özer ve Özge Başaran performansını içeriyor.Nezihe Becerikli, Gülcan Tunççekiç, Rezzan Ürey, Ümran Ürey, Pıtırcık Akerman, Zerrin Arbaş, Leyla Arzuman gibi sanatçıların yanı sıra günümüzde sahnelerde olan Sanem Subaygil, Özge Başaran, H.Mine İzgi, Özge Onat, C.Ezgi Odabaşı, Almula Ersoy, Deniz Alp, Müge Güleşen gibi sergiledikleri eserin kalitesine yakışır performansları ile devlet bale sanatçılarımızı izlemek mümkün.

Geleceğin efsanesi olacak isimleri günümüzde izleme firsatınız varken kaçırmamanızı öneririz. Devlet Opera ve Balesi ve özel bale topluluklarının sanatçıları ünlü balerin ve baletleri ile seyircisini bekliyor.

Ailenizden bir bale sanatçısı yetişsin istiyorsanız Ankara Bale Kursu kayıtlarını kaçırmayın.