BALEDE GRAND ALLEGRO HAREKETİ NEDİR NASIL YAPILIR?

blog yazısı ekle !

BALEDE GRAND ALLEGRO HAREKETİ NEDİR NASIL YAPILIR?

Grand Allegro, hem ısınma egzersizi olarak, hem de sahnede sergilenen hareketlerden biri olarak karşımıza çıkar. Grand Allegro, tek bir hareket değil, birçok hareketin bütünüdür ve bu hareketlerin genel adıdır. Bu hareket, durarak değil, dansçının belli bir aksiyon içerisinde olması ile yapılabilir. Durarak yapılmadığından dolayı Grand Allegro hareketi için belli bir alan gereklidir. Balenin birçok figürünü bir araya getiren Grand Allegro, dansçıları zorlayan hareketlerdendir.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Isınma olarak yapılan Grand Allegro hareketleri, her dansçı tarafından günlük olarak yapılır. Günlük olarak yapılması gereken Grand Allegro, genellikle derslerin sonlarında uygulanır. Sahnelenen eserlerde ise, bu hareketi genelde baş dansçılar kullanır. Erkek dansçılar, eser içerisinde solo olarak bu hareketi sıklıkla yapmaktadırlar.

Grand Allegro için dansçıya büyük bir alan gerekir. Bu hareketi yaparken dansçı sahip olduğu alanın hepsini kullanır. Sahnenin bir köşesinden diğer köşesine doğru dansçı hareketlerini sergiler. Grand Allegro çeşitli bale figürlerinin bütünüdür ve hareketler bütünü, çeşitli sıçramalar ve adımlar içermektedir.

Bu hareket, diğer bale tekniklerinde olduğu gibi belli bir duruş pozisyonu gerektiren bir harekettir. Vücut, bir bütün olarak son derece sıkı tutulması gerekir. Ayakların belli bir düzen içerisinde olması gerekir. Ayaklar bir spagat pozisyonu alabildiği gibi kapalı pozisyonda da durabilir. Kollar da ayakların duruşu gibi çeşitli varyasyonlara sokulabilir. Ayrıca sırt, gövde, karın gibi vücut bölümleri de aynı derecede sıkı ve sağlam tutuluyor olması gerekir.

Büyük sıçramalar sonrası yer ile temas ederken ayakların pozisyonu, hareketin en önemli aşamalarındandır. Dansçı, yer ile temasını önce ayağının ön bölgesi ile yere basarak sağlamalıdır. Daha sonra topuğunu da basarak yere inmelidir. Sıçrama sonralarındaki inişlerde topuk, kesinlikle ilk olarak yere basmamalıdır. Vücut kontrol altında tutularak parmak uçları ile yere inilmelidir.

Grand Allegro, ısınma egzersizlerinde ve sahnelenen eserlerde karşımıza çıkan hareketlerdendir. Hareketin zorluğu özellikle başlangıç dansçılarını korkutmamalıdır. İyi ve kaliteli bir eğitim, zorlukları kolaya çevirebilir. Ankara bale kursları ve aynı eğitim anlayışına sahip diğer kurslar, dansçılara özgüven aşılayıp onların başarılı bir dansçı olmalarını sağlamaktadır.