ANKARA BALE

blog yazısı ekle !

ANKARA BALE

Bale, tarihte ilk olarak İtalya'da Rönesans döneminde görülmüştür. Daha sonra Rönesans dönemi elitlerinin salonlarından çıkıp tiyatrolara giren bale, başta Fransa ve Rusya olmak üzere diğer Avrupa ülkelerine yayılmış ve dünya çağında tanınan itibarlı bir sanat türü haline gelmiştir. Balenin Türkiye'de tanınmaya ve icra edilmeye başlaması ise Cumhuriyet Devrimi ile birlikte Batılı sanatlara yönelik ilginin devlet teşvikiyle artırılmasına dayanır.

Ankara'daki tüm Bale Kursları için tıklayınız
Ankara Bale Kursları
Balenin önemi pek çok maddeyle sıralayabileceğimiz kadar geniş bir kapsamda değerlendirilebilir. Bale eğitiminin erken yaşlarda başlaması tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni ise, gelişme çağında olan çocukların vücutlarının balenin olumlu etkilerinden iyiden iyiye faydalanabilmesi ve vücudun dansa göre disipline edilmesidir. Balenin sadece fiziksel eğitimde değil aynı zamanda çocuğun ruhsal gelişiminde de gözle görülür etkileri bulunmaktadır. Erken yaşlarda ve doğru bir kurs merkezi ve eğitmenle baleye başlayan çocuklarda kişisel saygı, kendine güven, öz disiplin ve sorumluluk duygularının geliştiği, sosyal ortamlarda sanat eğitiminin verdiği görgü ve anlayışla hareket ettiği gözlemlenir. Çekingen bir çocuk olmaktan çıkar ve girişimci, atılgan, kendisine güvenen bir çocuk halini alır.

Bale kursları çoğunlukla iyi bir müzikal yeteneğin gelişmesine de öncü olur. Bale de, diğer dans türleri gibi müziksiz yapılamaz. Bale müziği ile verilen bilinçli ve kaliteli bir bale eğitimi çocuğunuza her alanda avantaj sağlayacaktır.

Balenin diğer bir avantajı da beden ile beyin arasındaki uyumu, koordinasyonu ve iş birliğini geliştirmesidir. Çocuğunuzun müziği algılama biçimi değişecek, bedensel kontrolünden tutun beslenme alışkanlıklarına kadar her alanla gelişme ve iyileşme sergileyecektir.

Bale, duruş bozukluklarının giderilmesinde de birebirdir. Duruş bozuklukları çağımızın masa başı ve teknolojiye bağımlı hayatında çok sık rastlanan ve ileride ciddi rahatsızlıklara neden olabilen bozukluklardır. Balenin bütün vücut kaslarına hükmeden ve onları çalıştıran hareketleri ile duruşunuz esnek ve sağlıklı bir şekle kavuşacaktır. Yetişkinlerde bale eğitimi, duruş bozuklukları, omurga rahatsızlıkları gibi birçok fiziksel sıkıntının giderilmesi açısından tercih edilir. Bale öğrenmek için asa geç değildir, ancak yetişkinler açısından bir çocuk vücudu gibi eğitilemeyeceklerini bilmeleri ve beklentilerini ona göre ayarlamaları gerekmektedir.

Bale öğreniminde herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Bale öğrenmek için ihtiyacınız olan tek şey tutku ve baleyi sevmektir. Bale hem bir sanat hem de bir egzersizler bütünüdür. Baleye bu anlayışı temel alarak bakarsanız, sizin için imkânsız sayılabilecek hiçbir adım kalmayacaktır.

Ankara bale kursları açısından çok geniş bir yelpaze sunan bir şehirdir. Devlet Opera ve Balesi'nin Ankara'daki etkinliği, başkente bale gibi Batılı sanat dalları açısından büyük bir avantaj kazandırmış, Ankara bale eğitimi oldukça kaliteli bir hal almıştır. Ankara'daki bale kursları için sitemizi gezebilir, iletişim bölümümüzden dilediğiniz bale kursuna ulaşarak alanında uzman ve değerli bale eğitmenlerinden bilgi alabilirsiniz.