BALEDE KOREOGRAFİ VE REJİ NE ANLAMA GELİR?

blog yazısı ekle !

BALEDE KOREOGRAFİ VE REJİ NE ANLAMA GELİR?

Koreografi, bir dans içerisinde belirlenen hareketlerin tümü ve belirli bir plan dahilinde yapılan hareket akışlarıdır. Bir koreografi için ilk olarak belirlenmesi gereken hareketlerin hangi müzikte yapılacağıdır. Müzik belirlendikten sonra dans içerisindeki adımların müzikle uyumlu olarak nasıl atılacağı tasarlanır. Adımların ve figürlerin nasıl olacağına; tüm hareketlerin dansçı üzerinde nasıl durması gerektiğine kafa yoran kişiye koreograf denir. Bu kişinin tasarım yönünün çok kuvvetli olması gerekir ve estetik açıdan dansı görselleştirerek izleyici etkisi altına alabilmelidir.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Bu kişilerin bale hakkında fikirleri, derin ve çok boyutlu olmalıdır, aynı zamanda bu kişiler bale ile yakın ilişkiler kurmuş olmalıdır. Koreograf, bir dansçının sahnede kendini açığa çıkaran beyni gibidir ve dansçıyı yönlendirendir. Dansçının sahnede nasıl, nerede ve ne zaman hareket edeceğini izleyiciye sunan kişidir. Koreografi kostümleri, atmosferi ve izleyiciyi dikkate alarak bir anlatım ve mesaj verme biçimidir.

Koreografi, dansçı tekilliğinde ortaya çıkar; reji ise görsel açıdan bütün süreçleri kapsar. Reji, sahneleme işi ile uğraşır ve sahne içerisinde gerçekleşen bütün süreçlerden sorumludur. Koreograf tek kişi olabilirken, reji tek kişi olmaz; rejide birden fazla kişi bir grup olarak çalışır. Bir filmdeki yönetmenin görev ve sorumlulukları ne ise, balede rejinin de işi odur.

Bale gösterimleri de bir film ve tiyatro gösterimleri gibi perde veya bölümlerden oluşur. Rejinin görevi bu perde veya bölümlerde dansın genel gidişatına yön vermektir. Örneğin bir film veya tiyatroda zaman tekdüze gitmeyebilir; zaman gerçek hayattaki gibi akıp giden bir süreçtir. Bu, bale sahnelemelerinde de geçerlidir. Dekorları farklılaştırmak, zamanın değişkenliğini göstermek, dansçıların sahne üzerindeki etkinliklerini belirlemek; kısaca gösteriyi görsel bir şölen haline dönüştürmek rejinin işidir. Reji, plan ve program dahilinde koreografinin her açıdan sağlam temeller üzerinden yükselmesini sağlayan ve de sorumlulukları fazla olan bir yapıdır.

Başarılı reji ve koreografi anlayışına sahip birçok bale gösterimi, seyirci ile bütünleşmekte ve hünerlerini gözler önüne sermektedir. Her ülkenin başkenti aynı zamanda kültür ve sanat başkentliğini de üstlenmektedir. Ülkemizde başkent Ankara, modern ve çağdaş bale gösterimleri ile seyircileri mest eden sanatsal anlayışa sahip bölgelerin başında gelmektedir.