BALEDE PAS DE CHAT HAREKETİ NASIL YAPILIR?

blog yazısı ekle !

BALEDE PAS DE CHAT HAREKETİ NASIL YAPILIR?

Pas De Chat hareketi, balenin kendine has hareketlerinden bir diğeridir. Dansçının sıçraması ile ortaya çıkan bu harekette, dansçı havadayken çeşitli figürler sergiler. Pas De Chat hareketini, dansçının sıçrayarak iki ayağını arka arkaya diz bölgesinden içe doğru kırması olarak tanımlayabiliriz.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Bu hareket de, plie pozisyonu ile başlar. Dansçı, dizlerini bükerek yukarı sıçrar. Yukarı sıçradıktan hemen sonra ayaklardan biri içe doğru diz bölgesinden bükülür. Bu ayak bükülerek diğer ayağın diz bölgesine dokunur ve diğer ayak da ilk ayağın yaptığı hareketin aynısını yapar. İçe çekilen ayaklar, dizleri dışa doğru çıkartır ve bacaklar bir parantez gibi gözükür. Daha sonra yere ilk basan ayak, harekete başlarken ilk kaldırılan ayaktır, ardından diğer ayak yere basar. Yere basan ayaklar önce half point pozisyonunda yere temas eder ve hemen ardından ayak tabanı yere komple basar.

Yere öncelikle half point pozisyonunda basılmasının sebebi, ayağın yere dengeli ve yumuşak bir şekilde inmesi içindir. Yere yumuşak ve dengeli biçimde inen ayak, bir sonraki hareket başlarken daha kontrollü olacaktır.
Bu hareketin bir diğer versiyonunun adı Grand Pas De Chat (pa dö şa)'dır. Grand Pas De Chat hareketinde de aynı kurallar geçerlidir. Bu harekette bacak, ilk hareketteki gibi iki diz bölgesinden kırılmaz; bir bacak kırılırken diğer bacak düz bir şekilde öne doğru uzatılır.

Pas de Chat hareketinde de diğer hareketlerde olduğu gibi beden bütünlüğünü korumak gerekir. Vücudun dik olması ve vücudun diğer bölgelerinin de (örneğin sırt, üst bacak kasları, kasıklar) sıkı bir şekilde duruyor olması gerekir. Kollar ise çeşitli pozisyonlarda (örneğin biri açık diğeri içe doğru kıvrımlı ya da ikisi de farklı yönlere düz olarak açık vb.) durabilir.

Pas De Chat hareketi hem erkek hem de bayan dansçıların yapabileceği unisex bir harekettir. Estetik bir hareket olduğundan ötürü Pas De Chat tekniğini, kaliteli ve sanata önem veren eğitim yerlerinden öğrenerek uygulamak en doğrusudur. Ankara gibi şehir kurs ve okulları, öğrencilerin hem öğrenmede hem de uygulamada başarı gösterdiği adreslerden olmaktadır.