BALEDE PLİE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

blog yazısı ekle !

BALEDE PLİE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Balede temel ısınma egzersizlerinden olan ve birçok bale tekniği öncesinde kullanılan plie hareketi dö-mi ve grand olmak üzere iki çeşide ayrılır. İki hareketteki vücut ve ayak pozisyonları için Plie hareketi kuralları geçerlidir. Dömi ve Grand plie hareketleri birbirinden şiddet ve seviye olarak ayrılır. Dömi plie hareketinde topuklar zemin ile temasını kesmez ve dansçı yere doğru dizlerini kırmadan dik bir şekilde daha az eğilir.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Grand plie hareketi ise dömi plie hareketinin devamı gibidir. Grand Plie, Dömi Plie'nin bıraktığı yerden devam eder ve vücut dik bir şekilde aşağıya doğru dizleri kırarak inmeye devam eder. Grand Plie'de dansçı, aşağıya eğilirken ayaklarını yerle temasını kesmeden esnetebildiği yere kadar esnetir ve bir süre sonra ayağın ön bölgesi yerden kalkmadan topuklar biraz yukarı kalkar. Daha sonra bacakların esneyecek bir alanı kalmadığında topuklar yere basar, dik bir şekilde dizler eski düz haline geri döner. Grand Plie'nin yapılış çeşidi Dö-mi Plie hareketine göre daha fazladır.

Bir diğer Grand Plie hareketinde, ayakların birbirine olan konumu aynı hizadadır ancak arasındaki uzaklık daha fazladır. Topuklar yine birbirine dönüktür ve dizler yana doğru kırılır. Dizlerin hizası ayakların hizasına doğru bakar. Bu pozisyondayken dansçı yere eğilerek esneyebildiği son ana kadar esneme hareketini yapar. Ancak topuklar yer ile bağlantısını kesmez. Dizlerin ve ayakların pozisyonu aynı şekilde durarak dizler gerilir ve vücut dik haline geri döner.

Diğer Grand Plie pozisyonunda ayaklar yanlara bakarak yine önlü arkalı şekilde birbirinin tersi pozisyonunda durur. Vücut yine dik bir şekilde dizleri kırarak çömelme hareketini yapar. Dizler kırılır, ayaklar esneyebildiği son ana kadar esner ve topuklar yer ile bağlantısını biraz keser. Sadece ayağın ön kısmı yere basar. Aynı pozisyonda ayakların birbirine daha yakın olduğu ayak pozisyonu, diğer Grand Plie çeşididir.

Plie ve çeşitleri, balede temel hareketlerden olup bar egzersizlerinde yapılan ilk harekettir. Hareketin gerektiği gibi yapılıyor olması baleye başlangıç için önemlidir. Eğitmenlerinin kaliteli ve uzman olduğu Ankara şehrindeki bale kursları her seviye eğitimleri ile dansçılara sanatsal bir hizmet sunmaktadır.