BALEDE SPAGAT HAREKETİ NASIL YAPILIR?

blog yazısı ekle !

BALEDE SPAGAT HAREKETİ NASIL YAPILIR?

Spagat hareketi, vücudun aktif olduğu sporlar öncesi antrenmanlarda genellikle vücudu esnetme amaçlı yapılan hareketlerden biridir. Bu hareketin balede kullanımı ise ikiye ayrılır. Dansçı bu hareketi egzersizler öncesi ısınmak için yapabileceği gibi dans esnasında bir koreografi gereği de yapabilir. Spagat hareketini yerde veya zıplayarak ayakların yere temas etmediği bir yükseklikte iki bacağı da gergin ve düzgün şekilde açmak olarak tanımlayabiliriz.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Isınmak için kullanılacaksa bu hareket yerde yapılır. Yerde yapılan versiyonu için iki bacak da gergin biçimde tutularak ve dizler kırılmadan spagat hareketine inilir. Öndeki ve arkadaki bacaklar, dizleri ile gergin bir şekilde yerde duruyor olmalıdır. Pozisyona geçtikten sonra ayak bilekleri öne doğru gerilmeli ve point pozisyonu almalıdır. Bu hareketin temel mantığı, dizlerin gergin olması ve iki bacağın gövdenin önüne ve de arkasına doğru düz bir şekilde uzanıyor olmasıdır.

Spagat tekniğini uygulamak için acele etmemek gerekir, çünkü bu hareket de, bazı bale tekniklerinde olduğu gibi belli bir vücut esnekliği gerektirir. Bu hareketin doğru bir şekilde yapılıyor olması için bacak ve dizlerin pozisyonunun yanı sıra kalçanın da yere temas ediyor olması lazımdır. Hareketin ilk yapılışında kalça hemen yere temas ettirmemelidir. Hareketi ilk kez deneyen dansçı, hareket pozisyonunu doğru bir şekilde almalı ve kollarını kollanarak kendisini yere doğru itmelidir. Uygun zamanı bulduğu zaman dansçı, kalçasını yere koyabilir ve hareketi tam olarak gerçekleştirebilir.
Hareket yerde, doğru pozisyonda yapılıyorken gövde ön bacağa doğru kapanarak ya da gövde arkaya giderek çeşitli esneme hareketleri yapılabilir. Aynı zamanda kollar da bu hareketlere eşlik edebilir.

Spagat, esneme amaçlı yapılabildiği gibi koreografi içinde de yapılabilir. Örneğin, dansçı zıplayarak belirli bir yüksekliği geldiğinde bacaklarını öne ve arkaya doğru kısa bir zaman içinde gerebilir ve hareketlerine devam edebilir.

Spagat hareketi, hem görsel hem de dansçının dansa hazırlığı açısından önemli bir tekniktir. Hareket hakkında fikir sahibi olmak ya da hareketi doğru bir şekilde öğrenmek isteyenler, Ankara bale gösterimleri ve bale eğitimlerine katılabilirler.