BALENİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

blog yazısı ekle !

BALENİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Bale, dans ile sanatın iç içe geçerek birbirinden beslendiği, disiplin ile estetiğin aynı çatı altında birleştiği bir sanat formudur. Bale ile ilgilenenler dans ederek vücutlarına fiziksel yönden estetik bir görünüm kazandırırken, sanatın doruklarına ulaşarak ruhen bir doyum sağlarlar. Ancak çocukların henüz gelişme çağlarında olduklarını düşünürsek balenin etkisini şüphesiz ki çocuklar üzerinde geleceğe dönük olarak daha faydalı ve daha etkili bir şekilde görebiliriz.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları

Bale, öncelikle disipline ağırlık veren bir dans dalıdır. Bireyin disiplinli bir hayata kavuşmasını kolaylaştıran bale, estetik dokunuşlar ile hayata farklı bir yönden bakmasını sağlar. Bu bakımdan bale, özellikle çocukların gelişim evrelerinde kendi doğasını aşılayarak çocukların estetik ve disiplin etrafında çizilen sınırların dışına çıkmamasını sağlar.

Bale, egzersiz aşamasında bir sporun dinamikleri ile iç içe olduğu için bir spor dalı gibidir. Balede de vücut egzersizleri son derece önemli bir yer tutar. Baleye uygun bir vücut demek, sağlıklı, sağlam, dinamik, atletik ve ince bir vücut demektir. Bu yüzden bale dansa uygun ve sağlık yönünden sorunsuz bir şekilde çocukların fiziksel gelişimine olumlu katkılar sağlar.

Bale eğitimi, olası bazı vücut bozuklukları için fiziksel bir terapi gibidir. Bale eğitiminin çocuklardaki önemsiz gözüken bazı fiziksel rahatsızlara iyi geldiği ve onları ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Bale, bireyin hayatına bütüncül bir bakış açısı ile etki ettiği için çocukların beslenme alışkanlıklarını da değiştirir. Bale ile hayatını birleştiren bir çocuk, daha dengeli ve daha sağlıklı beslenir.Müzik, hayatın her evresinde olduğu gibi balenin de tüm evrelerinde vardır. Müzik olmadan balenin olamayacağını bilen bir birey, çocukluk evresinden itibaren müzik ile yaşar, müziğin en sanatsal, en özgün formlarını tanır ve hayatını parça parça değil, sahnelenen bale eserleri gibi bütün olarak yaşar. Bale, tek başına ya da grup olarak çocukların sahneye çıkmasını sağlar ve bu da çocuğun özgüveninin küçük yaştan itibaren oluşmasına yardımcı olur.

Kısaca yaşamda nasıl olmayı istiyorsak ya da hayat bizden nasıl olmamızı istiyorsa, bu tüm süreçlere bale eğitimlerinde de şahit olabiliriz. Bale her yönden hayata farklı, bilinçli ve sağlıklı bakmayı sağlar, ancak iyi bir bale eğitimi üzerinde özenle durulması gerekir. Eğitimler iyi araştırılmalı ve Ankara'daki kurslarımız gibi Avrupa standartlarına yakın olmalıdır.