BALENİN FAYDALARI VE ZARARLARI

blog yazısı ekle !

BALENİN FAYDALARI VE ZARARLARI

Balenin faydaları ve zararları; Balenin bugüne kadar hiçbir zararı görülmemiştir fakat çok fazla yararı mevcuttur. Bu yazımızda sizlere balenin faydalarında bahsedeceğiz. Bale eğitimi, sağlıklı, güçlü bir bünye kazandırır, bağışıklı sistemini güçlendirir, öğrencilerin duruşunu, yürüyüşünü, kendini ifade etme tarzını geliştirir, fiziksel estetik sağlar. Öğrencilerin planlı, programlı ve disiplinli çalışma becerisini geliştirir, zamanı iyi kullanmayı öğretir, zekâyı geliştirir, okuldaki başarısını da destekler.Vücudunun değişik bölümlerini aynı anda koordinasyon içinde kullanma becerisini geliştirir, dikkati yoğunlaştırmayı, hızlı düşünüp karar vermeyi, daha kısa sürede kavramayı sağlar.Müzik kulağını, ritim duygusunu geliştirir. İyi bir klasik müzik dinleyicisi yetiştirir.Öğrencinin kendine güvenini ve başarı duygusunu geliştirir, uzun yıllar süren kalıcı arkadaşlıklara imkân sağlayarak, iletişim becerilerini, duygusal zekâsını geliştirir.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Uzun yıllar süren bir eğitim, sabırla bir işi sonuna kadar götürmeyi, sorumluluk duygusunu, paylaşmayı ve iş bölümünü geliştirir, başarıya odaklanmayı öğretir.Yaratıcılık yeteneğini, hayal gücünü ve estetik bakış açısını geliştirir.Öğrencilerin, boş zamanlarını değerlendirir, kötü alışkanlıklardan uzak tutarak, daha sağlıklı ve verimli bir buluğ çağı geçirmelerini sağlar. Arkadaşlarıyla iyi geçinme, büyüklerine, saygılı olma, çevresinde olup bitenlerin farkında olma ve duyarlı yaklaşım gösterme becerilerini kazandırır. İç basma, düztabanlılık gibi bazı ortopedik sorunların ve duruş bozukluğunun tedavisinde etkilidir. Kaslarını kullanmayı, hangi hareketin vücudun hangi kasını çalıştırdığını, öğretir, vücuda zarar verebilecek hareketlerin farkında olmayı sağlar.

Doğru beslenmeyi ve beslenme alışkanlıklarını geliştirir.Kemik dokusu yoğunluğunu artırarak, ilerki yaşlarda kemik erimesi (Osteoporoz ) hastalığına yakalanmayı engeller, dayanaklığını, kemik kalitesini artırarak, kemik kırılganlığı riskini azaltır. Kondisyonu geliştirerek, vücutta yerleşik form tutmayı sağlayıp, ileriki yaşlarda olabilecek damar tıkanıklığı, kalp rahatsızlığı riskini azaltır.Solfej, jimnastik, pandomim, sahne dekor ve kostüm tasarımı, bale tarihi, resim, orijinal klasik koreografilerin sahnelenmesi, doğaçlama, koreografi, eğitmenlik dersleri, bale öğretim metod ve müfredat programları dersleri ile genel kültürü geliştirir, iyi bir sanat izleyicisi, eleştirmeni, bir sanat sever olmayı sağlar. Bale eğitimi almış kişiler, ileriki yaşlarda, hiç bale eğitimi almamış kişilere kıyasla, daha düzgün fizikli, daha sağlıklı ve icra ettikleri her meslekte daha başarılı kişiler olarak yaşamlarını sürdürürler.