BALEYE BAŞLAMAK İÇİN YAŞ SINIRI VAR MIDIR?

blog yazısı ekle !

BALEYE BAŞLAMAK İÇİN YAŞ SINIRI VAR MIDIR?

Bale, asırlar boyunca yapılan bir dans olmakla beraber birçok insanın hayranlık duyduğu bir dans olmuştur. Özellikle dansa merakı olan kızların büyük bir ilgisini çeken bale, erkekler arasında da günden güne popülerliğini arttırmaktadır. Ancak baleye başlamak için yaş sınırı olup olmadığı, baleye gönül verenler için bir soru işareti olarak kalmış ve cevabı merakla beklenen sorulardan biri olmuştur.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları

Diğer sanat ve danslarda olduğu gibi baleye de başlamak için bir yaş kısıtlamasından söz etmek, yanlış bir tutumdur. Dans ve spor yapabilme kabiliyetine sahip her insan, bale eğitimi alabilir. Ancak bu durum, baleyi bir hobi olarak görenler için geçerlidir. Yani, baleyi meslek olarak görmüyorsanız ve sadece aşırı ilginizden dolayı yapmak istiyorsanız, fiziksel durumunuz da elverişli ise istediğiniz zaman bu dans eğitimi alabilirsiniz.

Kurslar da bu yönde çalışmalarda bulunmaktadır. Eğer yaşınızın ilerlediğini düşünüyorsanız dans kurslarında yetişkin balesi eğitimlerine katılabilirsiniz. Böylece hem hobinizi gerçekleştirmiş, hem de sağlıklı bir görünüme kavuşmuş olursunuz. Ankara gibi baleye önem veren şehirlerimiz balenin her dalında bale severler için yediden yetmişe hizmet ve eğitim vermektedir. Yetişkin balesi kurslarına, çalışmakta olduğunuz dans stiline katkıda sağlaması için de gidebilirsiniz. Kurslar sadece yetişkinler için değil, küçükler için de eğitim vermektedir. Bunlar hobi amaçlı olabileceği gibi çocuğun sağlıklı bir gelişim süreci geçirmesi için de olabilir.

Baleyi bir meslek olarak gelecekte yapmak isteyenler için durum daha farklıdır. Çünkü amaç bu dansı profesyonel olarak yapmaksa bunun için bir yaş sınırı geçerlidir. Meslek olarak görenlerin başlayacağı en ideal yaş aralığı 4 – 11'dir. 4 yaşından önce baleye başlamak risklidir aynı zamanda çocuğa bir etkisi olamaz. Çünkü çocuğun kas yapısı en erken 4 yaşında uygun duruma gelir. Bu yaş aralığı hem kızlar, hem de erkekler için geçerlidir.

Konservatuar eğitimi bu dansı meslek olarak görenler için gereklidir. Bu eğitime çocuğun ilköğretim yıllarında başlanır. Baleyi meslek olarak görmek isteyenler, ailelerinden destek almalıdır ya da aileler bu konuda çocuklarına yol göstermelidir. Çünkü bale eğitimi bireyin hayatını küçüklükten itibaren değiştirmeye başlar ve çocuğun bu eğitimi sürdürebileceğini onları en iyi tanıyanlar olan ebeveynleri bilebilir.