TEMEL BALE ADIMLARI NELERDİR?

blog yazısı ekle !

TEMEL BALE ADIMLARI NELERDİR?

15. yüzyıl ile doğan, dansın en sanatsal yansımadır bale. Sanatçısına estetik duruş, etkileyici figürler, ritim duygusu, canlandırma kabiliyeti ve hepsinden öte müziği hissetme ve hissettirme kabiliyeti kazandıran dansın temelini figürlerini farklı kılan birbirinden özel adımları oluşturmaktadır.

Ankara'daki tüm Bale Okulları için tıklayınız
Ankara Bale Okulları


Balenin temel adımları nelerdir?

Balenin temelinde 7 farklı adım bulunmaktadır.

1. adım: Başlangıç adımına plie ismi verilir. Plie: Diz kırma hareketi olarak tanımlanabilir. De mi Plie ve Grand Plie olmak üzere farklı diz kırma hareketleri balenin temelini oluşturmaktadır.

2. adım: Battement tendu'dur. Başlangıç aşamasında ayağın altı yerde sürülerek öne götürülür bacağın erişeceği son noktaya gelindiğinde pointe (parmak ucu) pozisyonu alınır. Pointede iken kalça tam açı açıkta, diz tam yan pozisyonda durur. Adım tersine uygulanarak başlangıç noktasına gelinir.

3. adım: Battement jete'dir. Ayağın altı yüzeyde son noktada iken parmak ucu yerden kaldırılır.

4. adım: Rond de jambe'dir. Ayak plie pozisyonuna getirilir ardından yarım daire çizilerek arkaya götürülür.

5. adım: Frape'dir. Ayak öne gerilir ardından yana, arkaya ve öne gerilecek şekilde adım seri hareketlerle tamamlanır.

6. adım: Fondüs'tür. Tek ayak yukarı doğru kırılarak çekilir, destek bacak plie pozisyonundadır. Ardından iki diz aynı anda gerilir, işleyen dizin olduğu bacak öne, yana veya arkaya gerilerek hareket tamamlanır.

7. adım: Devellopes'tir. Temel adımların arasında sonuncudur. Başlangıç aşamasında parmak ucu gerilerek diz yukarı çekilir. Bacak öne, arkaya ya da yana açılarak hareket tamamlanır.

Bale temel adımları bale okulu öğrencileri ve bale sanatçıları tarafından her gün egzersiz olarak yapılır. Adımlar barda yapılabileceği gibi desteksiz alanda da tekrarlanabilir. Böylece günlük ısınma ve egzersiz tamamlanmış olur. Ardından koreografi çalışmaları, figür ve duruş egzersizlerine geçilir. Dilerseniz Ankara Bale Kursu kayıt dönemlerini takip ederek bale temel adımları ve daha fazlası ile tanışabilirsiniz. Temel adımları uygulayarak, bedeninizi şekillendirebilir ve sahne sanatlarının vazgeçilmez ismi olabilirsiniz.

Ankara bale okulları uzman eğitmen kadrosu ve dünyaca ünlü koreografileri, birbirinden güzel özgün figürleri ile sanatseverleri bekliyor.