YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN BALE

blog yazısı ekle !

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN BALE

Eğer baleye ilk kez başlamayı düşünüyorsanız, bunu nasıl başarabileceğinizi bilemeyebilirsiniz. Hatta bir balerin olmak için hangi özelliklere sahip olmanız gerektiğinden de emin olamayabilirsiniz. Dolayısıyla ister profesyonel bir dansçı olmak isteyin, ister sevdiğiniz bir dans türü olan baleyi öğrenmek isteyin, sizlerle paylaşacağımız bilgilerin işinize yarayacağını düşünmekteyiz.

Eğer bir balerini canlı izleme şansına eriştiyseniz, izleyenleri nasıl kucaklayıp farklı bir dünyaya götürdüğüne şahit olmuşsunuzdur. Böyle bir özelliğe sahip olabilmekte elbette sıkı bir disiplini beraberinde getirmektedir. Ancak bir balerin zorlu ve yoğun çalışmasının karşılığını her zaman alacaktır.

Ankara'daki tüm Bale Kursları için tıklayınız
Ankara Bale Kursları


BALERİN OLMANIN YOLU


Bale, hangi yaşta olursanız olun, her yaşta kişiyi kendisine çekebilme özelliği olan bir danstır. Bu özelliğini de ister bir kaç ders takip ederek çalışmalarınıza evde devam etme şansınızın olmasıyla veya çok ufak yaşlarda başlayıp profesyonel bir dansçı olma hayalinizi gerçekleştirebilmesi sayesinde kazanmıştır. Ayrıca bütün bale dansçılarının ortak bir özelliği daha vardır. O da, zarafete, güzelliğe ve disipline duyulan sevgidir.

Genel itibariyle de bakıldığında bale bu yoğun çalışma disiplinine karşın, başlangıç seviyesinde olan bir kimse için imkânsız şartlar öne sürmemektedir. Tek özel ekipmanı bale ayakkabılarıdır. Ayrıca geleneksel olarak bale dansı için tercih edilen taytlar ve kısa etekleri de giyebilirsiniz.

Bale de öğretilen teknikler yüzyıllardır süregelmiş ve belli bir estetiğe sahiptirler. Bu nedenle balenin temel hareketleri bellidir ve ancak sayılı bir kaç farklı figür yıllar içerisinde kendini gösterebilmiştir.

Aynı zamanda bale eğitimi alacak kimselerin bu dansta ki pek çok terimin Fransızca olacağını ve belli bir düzeyde Fransızca bilgisine de sahip olacaklarını söylemek yanlış olmaz.

Bale dansı parmak uçlarınızda gerçekleştirdiğiniz son derece zarif görünen bir danstır. Hatta kullanılan özel tasarımlı ayakkabılar sayesinde imkânsız gibi görünen hareketleri de gerçekleştirmek belirli bir çalışma sonucunda olabilmektedir. Aynı zamanda bu temel hareketlerin yüzyıllarca aynı olmasına karşın, bale daha çok bir koreografi dansıdır, bu yönüyle de çeşitliliğini ve rengini ortaya çıkarmış olur.

Bu nedenle bale koreografları özgün bir dans ortaya çıkarabilmek adına çok büyük emekler harcarlar. Genellikle de tarihi olaylardan esinlenen bale gösterileri hem izleyenler hem de onu icra edenler tarafından son derece keyif vericidir.

Tüm bu yönleriyle ele alındığında da balenin niçin bu kadar uzun süre boyunca değerini koruduğunu anlamak zor olmayacaktır. Aynı zamanda yeni nesiller sayesinde de sonraki çağlara taşınabilecektir.